Esileht » Uudis » Uudised »

Külas Siberi eestlastel

30.05.2018 | | Rubriik: Uudised

Salumäe_SuetukisEesti Vabariigi 100. aastapäeva raames toimusid Siberis Krasnojarskis eesti kultuuri päevad. Paljude kodumaalt tulnud külaliste seas oli ka EELK piiskop Tiit Salumäe, kes pidas 19. mail Krasnojarskist 500 kilomeetri kaugusel asuvas eesti külas Ülem-Suetukis nelipühiteenistuse (fotol).
Ülem-Suetuki küla rajasid XIX sajandi keskel Siberisse väljasaadetud soomlased. Hiljem sai sellest põhiliselt eestlaste küla, kus XX sajandi algul elas tublisti üle poole tuhande inimese. 1888. aastal valminud Ülem-Suetuki luteri kirikut on alates 1990. aastast taas kasutatud pühakojana.
Seekordsele teenistusele oli kohale tulnud umbes 40 inimest ja nelipühale kohaselt toimus see kolmes keeles – nimelt eesti, soome ja vene keeles. Lisaks teenistusele kinnitati kiriku seinale Eesti Vabariigi 100. aastapäeva meenutav mälestustahvel ning õhtul toimus vastuvõtt.
Piiskop Salumäe kinnitusel on eestlus Ülem-Suetukis jätkuvalt elujõuline. Kohapeal tegutseb eestlasest kooliõpetaja ning eesti keele vastu tunnevad huvi ka kohalikud noored. Jätkuvalt tegutseb 1901. aastal asutatud puhkpilliorkester, mis ka kultuuripäevade raames üles astus.
Edeneb ka kohalik kirikuelu. Kenasti korda tehtud väike luteri kirik on praegu üks nägusamaid hooneid ümbruskonnas. Ingeri kiriku korraldusel toimuvad kaks korda kuus jumalateenistused, mis on aga põhiliselt vene keeles. Seetõttu võetakse alati väga soojalt vastu Eestist tulevaid kirikuõpetajaid. Järgmine kord on eestikeelne teenistus kavas jaanipäeval, kui külla oodatakse õpetaja Kaido Soomi.
Tiit Salumäe sõnul on kohalike suureks sooviks aga see, et eestlasest koguduse töötegija alaliselt kohapeal elaks. Kui keegi selleks kutsumust tunneb, tuleks piiskopiga ühendust võtta.

See ongi võit, mis on võitnud ära maailma – meie usk. (1Jh 5:4c)