Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kuidas toime tulla kriisidega?

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Naatan Haamer on kirjutanud raamatu kriisidest ja sellest, kuidas nendega toime tulla.Kätlin Liimets.

Enam kui aasta kestnud koroonakriisis on suurte kogemustega hingehoidja ja kriisipsühholoog Naatan Haamer saanud valmis raamatu sellest, kuidas kriisidega toime tulla ja üksteist toetada.

Naatan Haameri sõnul on raamatu „Aeg parandab hoolitsetud hingehaavad“ põhisõnum, et kriis on pikk protsess, aga sellest on võimalik välja tulla ja leida oma elus uus kvaliteet ka pärast suuri kaotusi. Autor on viimased paar aastat kandnud endas mõtet sellise teose kirjutamisest, idee jõudis teostuseni tänu kirjastuse Pilgrim konkreetsele ettepanekule. Aktiivsem kirjutamisprotsess kestis oktoobrist jaanuari lõpuni.

Eelkõige on kirjutis mõeldud neile, kes abi vajavad, ent ka abiandjad võivad sellest kasulikku leida. „On laiemale rahvahulgale mõeldud, mitte professionaali õpik. Iga inimene võiks sellest aru saada. Usun, et ka ristirahvas leiab oma seosed,“ avab Naatan Haamer teose sihtrühma.

256 leheküljel tutvustab autor, mida kriisi all silmas peab ja mis kriisis inimesega juhtub: „Olen jäänud protsessilise kirjelduse juurde. On lisateemasid, mis abi leidmise seisukohalt olulised. Tegelen ka palju põhjendamisega, miks neist asjadest just nii räägin.“

Otseselt koroonakriisile teos ei keskendu. „Koroonakriisile mõeldes arvan, et natuke vara on vaatlevalt analüüsida. Püüdsin sellest hoiduda, tundus natuke liiga etteruttav, aga et kriisidel on sarnane dünaamika, siis leiab soovitusi ja juhiseid, kuidas jaksata, kuidas toime tulla, kuidas olla ka selles ajas. Suurim probleem praegu on, et me ei tea, kui kaua see olukord kestab,“ jagab Haamer. Üllatuslikult võib mõjuda, et eessõna lõpeb luuletusega. Kuna see sai loodud täiesti spontaanselt teose kirjutamise ajal, siis peab autor loomulikuks, et jagab luuleridu lugejatega.

Naatan Haamer on hingehoidja, pereterapeut, superviisor, leina- ja kriisinõustaja, koolitaja, õppejõud ja Tartu Ülikooli-Jaani koguduse abiõpetaja, kes on 30 aastat olnud abivajajatele toeks elukriisides. Hingehoidlikku tööd alustas ta Viljandi noortevanglas 1990. aastal, 1995. aastast töötab Tartu Ülikooli Kliinikumis. Alates parvlaeva Estonia katastroofist on Naatan pühendunud ka kriisiabitööle ja näiteks paar aastakümmet kuulunud Laste ja Noorte Kriisiprogrammi laste leinatoetuslaagreid korraldavasse meeskonda.

Kätlin Liimets