Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kuidas mõistame usuisa Lutherit?

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Kuu lõpus ehk usupuhastuspüha paiku on ilmumas Lutheri elust ja õpetusest rääkiv raamat „Õige valesti mõistetud Luther“, autoriks soome teoloogiadoktor Timo Junkkaala, tõlkija Urmas Oras.

Teose annab välja Tartu Pauluse raamatupood ja eestindamise idee pärineb Pauluse koguduse abiõpetajalt Marek Rootsilt. Idee sai tõuke 2017. aastal, mil tähistasime reformatsiooni 500. aastapäeva ja ilmus ka kõnealune teos. Juba siis käis dr Junkkaala teost Keila kirikus misjonipäevadel tutvustamas. Raamatu populaarteaduslikus võtmes kirjutatud sisu väärtustab ka piiskop Joel Luhamets, kes on selle põhjal pidanud Tartu Pauluse koguduses piiblitunde, tuues esile, et seal on luterlikud teoloogilised mõttekonstruktsioonid lihtsalt ära seletatud.

Raamatus vaatleb Soome luterlaste konservatiivset tiiba esindav teoloogiadoktor Timo Junkkaala Lutheri enese tekstide abil kümneid Lutheri ning luterluse kohta esitatud väiteid ning lükkab ümber pealiskaudsed ja ekslikud järeldused, mida luterluse kohta on tehtud. „See raamat sobib kõigile, kes tunnevad huvi, kuhu reformatsiooni juured lähevad ja mida Martin Luther on öelnud ning mõelnud. 

Põhiline ajend on toetada luterlaste konfessionaalset identiteeti. Mõnikord võib isegi meie vaimulike seas kuulda halvustavaid mõtteid, arvamusi luterluse suhtes. Näiteks et tegu on ajaloolise ebaõnnestumisega. Ehk aitab raamat täita auku, et meil pole piisavalt ilmunud lihtsale inimesele mõeldud teoseid Lutherist, ja toetab seda, et keegi ei pea häbenema, et oleme luterlased,“ ütles õp Roots Eesti Kirikule.

Raamatu maht on 176 lehekülge ja ta koosneb neljast peatükist, mis on pealkirjastatud järgmiselt: „Kõige tavalisemad (väär-) arusaamad“, „Elulooga seotud (ekslikke) väiteid“, „Püha Vaimu ja armuvahendeid puudutavad (väär-) arusaamad“ ja „Muid (ka teoloogide esitatud, aga siiski vääri) arusaamu“.

Kätlin Liimets