Esileht » Arvamused » Nädala ringvaade »

Kui üle maa harjutatakse laulu

17.10.2018 | | Rubriik: Nädala ringvaade

Viimastel nädalatel kodus raamaturiiuleid korrastades jäi näppu Karl August Hindrey „Aovalged aknad“. Autori käsikiri oli pool sajandit avaldamata arhiivis seisnud ja lõpuks ilmunud raamat paarkümmend aastat minu riiulis tolmu kogunud. Hindrey kirjutab ajast 19. sajandi teisel poolel: „Kõik need kuulajad siinpool ja sealpool kohtuhoonet olid ammu juba kuulnud, et üle kogu maa harjutatakse laulu. See oli tulnud ei tea kust, et inimesed hakkasid koos käima. Ja ei olnud enam nii, et Jaaniõhtul tule juures vanad naised kõõrutasid jumalavallatuid salme või et poisid kõrtsist tulles jorutasid väljakutsuvat pilget ja teinekord lausa teostust. Nüüd pandi pühapäevariided selga ja käidi koos koolimajades või noorte kaskedega ehitud küünides. Tulevat ikka tõepoolest suur pidu Tartus.“
Just kui minu lugemiselamust teades saatis õpetaja Peeter Parts möödunud nädalal teate, et Kolga-Jaanis meenutatakse ja tähistatakse koorilaulu 150 aasta pikkust traditsiooni. Valitud lauljatega käidudki Tartus esimesel laulupeol. Kuigi kogudusel praegu oma koori pole, ei ole sealsed inimesed laulmist unustanud ja taevasse tõuseb me lootuste loit, nagu ütleb koguduse segakoori lipukiri aastast 1939.
Tänu lauljatele, organistidele ja üldse kõigile muusikutele saame osa kaunist muusikast. Kiriku muusikaelu korraldav EELK Kirikumuusika Liit tähistas nädalavahetusel tegevuse 25. aastapäeva. Sama kaua on Hageris laulnud kammerkoor Lambertus, kes pidutseb sel nädalal. Peod pidudeks, aga eks üle maa harjutatakse järgmisel suvel toimuvaks suureks laulupeoks. EELK kirikupäeva ja laulupäevani „Rõõm üle maa“ on jäänud vähem kui kaks aastat.
Rita Puidet

Igaühelt, kellele on antud palju, nõutakse palju, ja kelle hoolde on jäetud palju, sellelt küsitakse veel rohkem. (Lk 12:48)