Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Kui pilk on nii inimeste poole kui taevasse

08.03.2023 | | Rubriik: Kultuurielu

Aasta algul ilmunud raamat „Selginemisi“ (fotol)koosneb Toivo Pilli esseelikest artiklitest, mis peegeldavad autori otsinguid, leidmisi ja elukogemusi.  

Eestikeelse kirjavara hulgas ei moodusta religioosse sisuga raamatud just üleliia suurt osa. Seetõttu on iga usulise sisuga trükis, saati originaalteos suureks sündmuseks. 

Kindlasti oli selliseks sündmuseks ka baptistist teoloogi Toivo Pilli raamat ja mitte üksnes vabakogudusliku taustaga huvilistele, vaid kõigile neile, kes soovivad elusamalt elada ning sealjuures Jumala juhiseid järgida. 

„Vaimulikuna töötamine on tõstatanud küsimusi, mida olen püüdnud vaagida ja mõista,“ selgitab autor saatesõnas ja lisab, et püüab oma kirjatöödes erinevate vaatenurkade tutvustamise ja võrdlemise asemel esitada pigem oma järeldusi ja veendumusi. Sealjuures soovib ta, et raamat tõmbaks lugeja kaasa mõtlema. 

15 artiklit sisaldav teos algab ja lõpeb mineviku, tuleviku ja identiteedi teemadega. Sinna vahele mahub kirjutisi Eesti baptistidest ja usuteaduslikust haridusest, jutlustamisest ja Piibli tõlgendamisest, koguduse mõttest ja jumalateenistuse praktikast, naiste rollist vaimulikus teenimises ja ordineerimise tähendusest.

Toivo Pilli nimetab, et tema kirjatööd on sündinud praktika ja arutluse põimingus, mõnikord aastate vältel. Et autor on igapäevaselt tegev usuküsimuste lahendamisega ning teoloogiliste teemade vahendamisega, seda on ettekandeid lugedes hõlbus mõista. Nagu sedagi, et autor tõesti soovib lugejaga dialoogi. Naljaga pooleks võib väita, et ta ei kasuta autorina oma positsiooni ära ning raamatut lugedes võib lugeja tõsimeeli tabada ennast autoriga mõttes väitlemas – kas siis nõustudes või ka mitte nõustudes. Seega võib raamatu lugemisest kujuneda omal kombel „vestlus“ autoriga.

Liina Raudvassar

Inimese Poeg ei ole tulnud, et lasta ennast teenida, vaid et ise teenida ja anda oma elu lunaks paljude eest! (Mt 20:28)