Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kui Kungla rahvas kuldsel aal …

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Lugulaul Kungla rahva tegemistest on Ruhnu Püha Magdaleena koguduse õpetaja Harri-Johannes Reinu sõnaseades ja kujunduses kauniks värviliste akvarelltehnikas illustratsioonidega raamatuks köidetud.

Kirikuaasta lõpul Tartus lehetoimetust külastanud Ruhnu õpetajal oli külakostiks kaasas äsja tema enda kulu ja kirjadega ilmunud «Kungla», regivärsiline jutustus muistsest maast nimega Kungla ja selle rahvast.
Seos Friedrich Kuhlbarsi 1869. aastal kirjutatud luuletusega «Vanemuine», mis kõigile eestlastele on armsaks saanud lauluna «Kui Kungla rahvas kuldsel aal», on õp Reinu kinnitusel asjakohane: just sellest muinasjutulisest maast ja rahvast ta oma viimati ilmunud värsivormilises raamatus kirjutabki.
Raamatu ideed on õp Rein meeltes kandnud pool elu. Kõik sai alguse koolis, kui õpetaja Elfriede Puussepp 1940/41. õppeaastal võttis eesti keele tunnis haaravalt ja rahvuslikust vaimust kantult käsitleda eeposi «Kalevala» ja «Kalevipoeg». Juba siis tundis noormees, et soovib eelloodusse lõimida oma värsilisa.
Aga ajad olid vahepeal keerulised (õp Rein varjas ennast okupatsioonivõimude eest ligi 19 aastat) ja seejärel töiselt kiired (õpingud usuteaduse instituudis, vaimuliku- ja õppejõuaastad) ning alles nüüd, aastakümneid hiljem Ruhnu väikese koguduse hingekarjasena on ta meeltes mõlkunu paberile sõnastanud.
Küll aga pärinevad raamatus kasutatud illustratsioonid aastakümnete tagant. Idee motiivideks sai autor rahvariideraamatust, kust eriti Kihnu tekstiilid ta tähelepanu pälvisid. Peene pintsliga jõulistes toonides joonistused tehti koolipoisi pinalist pärinevate akvarellvärvidega.
Autor pühendab teose oma hea õpetaja ja sõbra, prof dr Evald Sae mälestusele, kelle moraalse toetuseta poleks ta saanud asuda teoloogiaõpingutele. Raamatut on võimalik osta Tartus Pauluse raamatupoest.
Liina Raudvassar