Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Esilehe pealugu pildiga »

Kui kirikud kutsusid

29.05.2019 | | Rubriik: Esilehe pealugu pildiga

Hoolimata käimasolevatest arheoloogilistest väljakaevamistest olid Nõo kiriku uksed kirikute ööl kutsuvalt valla.

24. mail toimunud kirikute öö raames hoidsid õhtust südaööni uksed valla üle poolesaja kiriku, mis on rohkem kui mullu.

Aastatega traditsiooniks saanud sündmus madaldas Eesti kirikute lävepakku juba kaheksandat korda. Iga aastaga on nimekirjas uusi tegijaid. Oikumeenilisest vaimust kantult ütlesid erinevad konfessioonid huvilistele tere tulemast. Ikka selleks, et vabas ja vahetus vormis tutvustada kristlust ja Kristust.
Projekti koduleht pakkus huvilistele toetavat informatsiooni, kuhu minna ja mida valitud sihtkohast loota. Programmist võis leida kirikuid Harjumaalt, Ida- ja Lääne-Virumaalt, Pärnumaalt, Tartumaalt, Valgamaalt, Viljandimaalt ning Hiiu- ja Läänemaalt. Arenguruumi nimekirja kasvuks veel on.

Kirik kohtumispaigaks
Raskeim ülesanne enne kirikute ööd oli otsustada, kuhu minna. Minu kimbatust – tahaks ju kõikjale! – jagasid mitmed, keda tol kaunil kevadõhtul oma teel kõnetasin. Kirikuti pakuti vägagi erinevat programmi. Oli neid pühakodasid, mis lihtsalt hoidsid uksed lahti ja pakkusid näiteks võimalust ka torni minekuks, aga oli ka neid, kus oli kokku pandud sisukas programm eriilmeliste kavapunktidega.
Nii kutsuti Kadrinas nuputama piibliteemalise mälumänguga ning pühakojas tutvustas õp Meelis-Lauri Erikson „väikesi, kuid kõnekaid asju kirikus“. Kolga-Jaani kogudus lõimis kirikute öö pastor Villem Reimani (1861–1917) mälestuspäeva programmi. Tarvastu Peetri kirikus avati Ene Paesi näitus „Eesti triibukood“. Ka Kõpu Peetris rullus õhtu kava lahti näituse avamisega ning lõppes hilisõhtul ööpalvusega Uku Masingu tekstidele.

Tartu lähistel
Kui ülikoolilinnas pakkusid 12 kirikut võimalust kristlikult aega veeta, siis Tartu ümbruse pühakodadest oli tänavu mitmeid esmakordselt osavõtjaid, näiteks Puhja Püha Dionysiuse kirik. Õp Tiit Kuusemaa tunnistas, et aastaid ise külalisena kirikute ööl osalenuna soovis ta tänavu võõrustajarolli asuda ja kiitis väga tervet kogudust, kes toetavalt mõttega kaasa tuli.
Kella kümneni oli avatud nii kirik kui ajaloolisse kirikuaita improviseeritud kohvik. Lastele pakuti piiblitunnis osalemist ja kirikulistele esinesid luulepõimikuga kodutütred Ülle Närska juhendamisel. Läbi õhtu kõlas hea muusika mitme kohaliku muusikarühma esituses.
Kui Nõo kirikusse jõudsin, oli kohalik meesansambel laulu just lõpetanud, aga orel mängis ja koguduseliikmed olid valmis õhtut lõpetava Taizé palvuseni teelistele kirikut tutvustama.
Kambjasse jõudnule demonstreeris Looja oma kunstimeelt, pakkudes loojangutaevas imelise vaatemängu hetkest, mil õhtu annab teatepulga ööle. Kirikus tere tulemast ütlev pastor loci Andrus Mõttus jagas rõõmu: „Inimesed tulevad ja neid on palju. Ei võinud sellist huvi lootagi. Ma ei pannud programmi ühtegi teenistust, et erinevatel aegadel tulijad ei tunneks, et segavad. Olen siin südaööni ja leian, et peaks selliseid avatud kiriku õhtuid regulaarselt korraldama hakkama.“
Liina Raudvassar

Pildigalerii:

kirikuöö1

Kristiina Lõhmus Konguta kooli piibliringist pakub lastele Puhja kirikus kaasahaaravat tegevust.

kirikuöö2

kirikuöö4

Kantsler Andrus Mõttus ütleb Kambja kirikus koguduse õpetajana tere tulemast Tartu Pauluse kogudusest külla tulnud Liive Koppelile. 4 x Liina Raudvassar

Igaühelt, kellele on antud palju, nõutakse palju, ja kelle hoolde on jäetud palju, sellelt küsitakse veel rohkem. (Lk 12:48)