Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kui jõed plaksutavad käsi

/ Autor: / Rubriik: Toimetaja ringvaade / Number:  /

Eelmise pühapäeva ladinakeelne nimetus Cantate (ee „Laulge“) pärines 98. psalmist, kus on kaunis kõnekujund „jõed plaksutagu käsi“. Mõni kujund haarab. Kuidas see on, et jõed plaksutavad käsi? Kogu laulu sõnumit jälgides on selge, et see peaks andma märku suurest rõõmust. Eks annabki, aga kuidas see ikkagi on ja eks rõõmugi ole erinevat laadi. Kui neid ilusaid sõnu oma meeles kandsin, siis küsisin ümberolijailt, et kuidas nende meelest jõgi plaksutab käsi.

Esimene, kelle poole pöördusin, jäi mind üllatunult, lausa jahmunult vaatama. Vastust ei saanud, ent olen kindel, et pärast vestlust avas usutletav pühakirja. Teine ütles, et see on, kui kaks jõge kohtuvad. Ahhaa! Uskumatult hea idee! Kolmas jäi mõttesse ja sõnas, et loomulikult kui vesi kosest alla vaob. Nojah! Muidugi! Kuidas ma ise selle peale ei tulnud!?

Samas hing ei jäänud ikka rahule, ent ma ei suutnud välja mõelda, kuidas looduses võiks seda kujundit veel väljendada. Kui eelmisel teisipäeval pärast kaheksat suletud uste pühapäeva saabus kauaoodatud luba taas avalikke jumalateenistusi pidada, siis olin üsna kindel, et saabunud rõõm on just see, mis paneb jõed käsi plaksutama, tehku nad siis seda kuidas iganes.

Pühakojad avasid uksed, lauldes Issandale uut laulu. Kindlasti tehti seda suurenenud füüsilises avaruses, et täita 2 + 2 reeglit. Kas see avarus ka vaimuilma laieneb, eks see selgub. Igal juhul on see laienenud virtuaalreaalsusesse, sest paljud kogudused, kes kriisi ajal hakkasid jumalateenistusi üle kandma, jätkasid seda ja julgustaks ka neid kogudusi, kes seda pole veel teinud, katsetama.

Tegelikult ei ole ülekandeks palju vaja, piisab harkjalast ja mobiiltelefonist, mis suudab näiteks Facebooki ülekannet teha. Tartu Ülikooli-Jaani koguduses oleme virtuaalreaalsusesse liikunud n-ö püha muretusega ehk pidanud olulisemaks koosolemist veebis, sõnumi jagamist ja rahulikult, tegelikult pidevalt eksides otsinud heitumata tehnilisi lahendusi. Viimane pühapäev andis lootust, et lahendused on ilma kalleid spetsialiste palkamata üsna käeulatuses.

Kätlin Liimets