Esileht » Uudis » Uudised »

Kristus võidab surma

23.03.2016 | | Rubriik: Uudised

Tallinna praostkonna korraldatud suure reede ristitee rännak on muutunud traditsiooniliseks ja toimub ka sel aastal. Arhiiv

Suurel reedel, Jeesuse üle kohtumõistmise, ristilöömise ja surma päeval on jumalateenistuste keskmes Kristuse kannatuslugu ja risti sõnum. Leinapäeva tõsidust võib väljendada ka see, et kirikus ei süüdata tulesid, ei mängita orelit ega helistata kellasid. Paljudes paikades Eestimaal korraldatakse sel päeval ristitee rännakut. Et sel aastal langeb see päev kokku küüditatute mälestuspäevaga, mõeldakse ka neile ligi 21 000 eestlasele, kes 1949. aasta 25. märtsil, paastumaarjapäeval, saadeti varajastel hommikutundidel Siberisse.

Tallinnas
Ristitee rännak algab kell 13 Jaani kirikust, peatused on Vabaduse risti juures, Kaarli kirikus, Linda kivi juures ja toomkirikus. Rännakule minejaid õnnistab peapiiskop Urmas Viilma. Ristiteel liigutakse kirikust kirikusse ning mõeldakse Jeesuse ristiteele ja küüditatute kannatustele. Rännakumõtisklusi ja palveid loevad vaimulikud Jaan Tammsalu, Jaak Aus, Arho Tuhkru ning näitlejad Garmen Tabor ja Andres Roosileht.
Tartus
Salemi kiriku juurest algab kell 17 oikumeeniline ristitee rännak, mis kulgeb läbi linna kirikute ja lõpeb Peetri kirikus.
Räpinas
Ristitee palvus algab kell 10.30 vana pastoraadi juurest. Kell 11 kirikus suure reede liturgiline jumalateenistus.
Põlvas
Kell 14 oikumeeniline ristitee palvus kirikuaias, kell 15 suure reede jumalateenistus kirikus.
Märjamaal
Suure reede päikesetõusul kell 6.09 küünalde asetamine küüditatute mälestusmärgile. Kell 10 ristitee palvus kogudusemajas, kell 11 eelpühitsetud andide missa kirikus.
Viljandis
Kell 15 Jaani kirikus suure reede sõna- ja palveteenistus.
Kuressaares
Kell 11 algab ristitee rännak nelipühi kiriku eest. Teekonnal külastatakse kõiki linna pühakodasid. Kell 12.40 plaanitakse jõuda luteri kiriku juurde, et äsja oma jumalateenistuse lõpetanud Laurentiuse kogudus võiks teelistega liituda.
Haapsalus
Jaani kirikus kell 11 suure reede sõnajumalateenistus. Kell 12 paastumaarjapäeva küüditamise 67. aastapäeva mälestuspalvus toomkiriku ristimiskabelis.

* * *
Suurele reedele järgnev vaikne laupäev juhatab sisse kiriku kõige olulisema püha, ülestõusmispüha. Ülestõusmispühaga tähistatakse Kristuse ülestõusmist ja surma võitmist.
Räpina kirikus algab hilisõhtune vigiilia vaiksel laupäeval kell 22. Põlva kirikus on ülestõusmisöö vigiilia ja ristimispüha vaiksel laupäeval kell 21. Viljandis algab vaiksel laupäeval kell 23 ülestõusmispüha vigiilia Pauluse kirikus, kust liigutakse ühises protsessioonis Jaani kirikusse.
Vaiksel laupäeval kell 19.30 palvus ja paasaküünla süütamine Haapsalu Jaani kirikus ja protsessioon toomkirikusse ning paasaöö missa ja ristimine.
Eesti Kirik

Vaata, sulle tuleb sinu kuningas, õiglane ja aitaja! (Sk 9:9)