Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kristliku laulu triumf Eurovisioonil

/ Autor: / Rubriik: Kolumn / Number:  /

Käesoleval aastal Eurovisiooni võitnud Soome ansambel Lordi pole ilmselt kristlik ansambel, vähemalt mitte traditsionaalses mõttes. Kuid võidulaul ise kandis pigem kristlikku sõnumit kui vastupidi.

Esmapilgul tekitas loomulikult võõristust, et ansambel Lordi liikmed kandsid veidraid kostüüme – kes oli riietunud kolliks, kes muumiaks, kes mingisuguseks tulnuk-olendiks. Ka ei ole enamik meist harjunud, et positiivset (või veelgi vähem kristlikku) sõnumit levitataks niivõrd valju muusika ja õudsete videote abiga.

Kuid õudu tekitavateks olenditeks kehastumises võib näha ka positiivset. Lordi liikmed on öelnud, et laval olles kehastavad nad teatud olendeid sarnaselt näitlejatega. Et nad muidu on tavalised inimesed, kes ei näe oma muusikas mingit vastuolu kristlusega. Ka võib mõelda maskidest ja kostüümidest nii, et mida vähem on näha maskide taga olevate inimeste nägusid, seda rohkem pääseb mõjule laulu sõnu. Pealegi – kumb on kristlikum, kas püüda noorte kuulajate tähelepanu kollikostüümide ja õudsete nägudega või harkis jalgade ja striptiisiriietusega, nagu see oli kombeks mitmel teisel Eurovisiooni mitte-kollidest naissolistidel? Kümnes käsus ei keelata ju valju muusikat ega kostüüme lavalise esinemise tarbeks, küll aga keelatakse himustamine (millega on seotud avalik seksuaalne ahvatlemine). 

Teine koht mõtlemiseks on laulu sõnum. Näiteks läinud aasta Eurovisiooni võidulaul, mida paljud koolilapsed üle Euroopa tänaseks peast teavad, ülistas salajast suhet armukesega. Tänavune võidulaul räägib aga usulisest tugevusest «patuste ööl» ning palub «äikest, mis kukutaks võltsid prohvetid», nii et «tõelised usklikud saaksid päästetud» ning «õed ja vennad püsiksid kindlalt usus». Kui ekstravagantsed kostüümid köitsid kuulajate tähelepanu ning laulu sisu pani neid tõsiselt mõtlema nii headusele ja kurjusele siin maailmas kui ka inimeste poolt tehtavate valikute tagajärgedele, siis usun, et on positiivne, kui selle laulu sõnad ja meloodia noortel kõrvu kõlama jäävad.

Üks mõte veel seoses selle lauluga: saatan ei ahvatle ega sütita inimeses himusid ja kurjust mitte inimese ette koledaid kujusid maalides või end inimesele saba ja sarvedega esitades. Ta ei ütle, et söö sellest puust ja siis sured sa surma. Võib-olla seisneb saatana mõju inimeste üle just selles, et paljud inimesed usuvadki siiralt, et pealtnäha ahvatlevad valikud on kõik võrdselt süütud ja head. Et ratsionaalselt mõtlev inimene ise teab, mida tahab ning on ise oma valikute peremees.

Võib-olla ei ole Lordi üldse kristlik bänd. Kuigi nad on väljendanud oma positiivset hoiakut kristlusesse nii lauludes kui intervjuudes, ei ole ma lugenud, et nad ise tahaksid end kristlikuks bändiks nimetada. Kuid õudust äratavate (loe: mõtlema panevate) videote, lavalise show ja hard rock muusikastiili juures on nende laulud juba aastaid avanud pimedate silmi ja kuulajate kõrvu. Võib-olla on nad lihtsalt leidnud alternatiivse tee, millega jõuda tänapäeva noorteni?


Alar Kilp