Esileht » Uudis » Uudised »

Kristliku demokraatia ideed on vilja kandnud

14.08.2013 | | Rubriik: Uudised

25 aastat kristliku demokraatia ideede levikut Eestis meenutatakse rukkimaarjapäeval Viru-Nigulas ja 13. septembril konverentsiga Tallinnas.

15. augustil kogunevad Viru-Nigulas Maarja kabeli varemete jalamil IRL Kristliku Ühenduse liikmed.
Kell 12 juhatatakse päev sisse palvusega, mälestatakse igavikku läinuid ning väljendatakse oma ühtekuuluvust ja tänu elu eest vabas Eestis. Kohale on lubanud tulla ka IRLi esimees Urmas Reinsalu. Ühendusse kuulub 85 inimest.
Viru-Nigulas kogunesid 25 aastat tagasi inimesed, kes panid aluse Kristlikule Liidule.
Avo Üpruse sõnul tähistatakse nende kahe sündmusega veerandsajandit sotsiaalselt aktiivsete ristiinimeste liikumise algatamisest.
«31. mail 1988 ilmus Edasis üleskutse Kristliku Liidu loomiseks. Allakirjutanud olid preestrid Rein Õunapuu, Einar Soone ja Ardalion Keskküla. Samal kuumal suvel loodi Kristliku Liidu algatusgrupid.
Usuasjade volinik Rein Ristlaan nõudis suuremate kirikute ja koguduste liitude juhtkondadelt distantseerumist liidust või neutraalseks jäämist. Mõni kuu hiljem vastasime meie omakorda nõudmisega kaotada voliniku ametikoht. Avalik vastasseis oli alanud.
Aeg oli pingeline. 1989. aasta alguses tulime koos ERSP ja muinsuskaitse seltsiga välja ettepanekuga algatada kodanike komiteede liikumine, mis viis Eesti Kongressi kokkukutsumiseni.
Esimene kodanike komitee loodi Kadrinas õpetaja Illar Hallaste eestvedamisel. Eesti Kongressi saadikuteks osutus valituks 24 vaimulikku.»
13. septembril peetakse Tallinnas rahvusvahelist konverentsi «Kristliku demokraatia panus põhjamaades», kus kohal on ka kõigi kirikute juhid Eestis.
Eesti Kirik

Mina olen Hea Karjane. Minu lambad kuulevad minu häält ja mina tunnen neid ja nad järgnevad mulle ning ma annan neile igavese elu. (Jh 10:11a,27–28a)