Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Kristlik noortefestival teemal «Armastuseks loodud» peeti Järva-Jaanis

03.08.2016 | | Rubriik: Kirikuelu

Hetki kristlikult noortefestivalilt Järva-Jaanis. Susanna ja Joakim Paajanen

7.–10. juulil toimus Järva-Jaanis iga-aastane kristlik noortefestival Järgmine Peatus ehk JäPe. Seekordseks festivali läbivaks teemaks oli «Armastuseks loodud», mistõttu olid igapäevaste mini-piiblitundide lähemateks teemadeks romantilised suhted, sõbrad, isamaa-armastus, rahaarmastus, tööarmastus ja Jumala armastus.

Festivali avajumalateenistusel teenisid peapiiskop Urmas Viilma, õpetajad Katrin-Helena Melder, Kristjan Luhamets ja Andrus Mõttus. Peapiiskop koos perega jäi noorte keskele kaheks päevaks.
Päevade hea kordamineku eest kandsid hoolt eestvedajatena Triin Salmu, Tene Metsma ja Helen Kuldkepp.
Hommikuti ja õhtuti said house-bändi eestvedamisel kõik koos kaasa lauldes Jumalat ülistada, vaadata vaimukaid piiblitunni teema kohaseid videoid «Hanna annab nõu» ning kuulata noorte tunnistusi oma elust. Programmi osana toimus ka mini-piiblitund, mille järel jagunesid kõik osalejad oma väikerühmadesse, kus sai piiblitunnis kuuldut oma eakaaslastega edasi arutada.

Sportlikult aega veetmas
Väikerühmad koostati vanuse põhjal ja olid heaks kohaks, kus oma mõtteid avaldada, rühmajuhile ja kaaslastele küsimusi esitada ning uusi sõpru leida. Nooremates vanuserühmades oli eriti oluliseks elemendiks ka mäng, mis muutis inimesi omavahel lähedasemaks ja aitas avada vestlusele.
Festivali teisel päeval toimus JäPe olümpia, mis oli tuletõrjeolümpia eriversioon JäPe jaoks. Korraldajateks olid Järva-Jaani vabatahtlikud tuletõrjujad. Seal said väikerühmad omavahel võistelda ja meeskonnatöö oskusi arendada. Igas punktis oli erinev võistlusala ning kiiruse peale võeti omavahel mõõtu osavuses, täpsuses, heas mälus ja meeskonnatöö vaimus.
Ühes punktis pidi näiteks vett pumpama ja samal ajal selle joaga palli auku lükkama. Teises tuli tuletõrjevooliku rulliga visates nn keeglikurikad pikali saada, kolmandas pidi tuletõrjekiivri ja hapnikuballoonidega võimalikult palju ringe jõudma teha. Kõige selle ja palju muu põnevaga tuli hakkama saada kokku 11 erinevas punktis. Osalejatele meeldis JäPe olümpia väga, sest see oli lõbus, rõhutas meeskonnatööd ja muutis väikerühmasid ühtsemaks.

Mõttetalgud ja pakkumised
Teisel ja kolmandal festivali päeval toimusid rühmatööd, kus igaüks sai valida endale meelepärase töötoa. Valikus olid näiteks kirikuekskursioon, diskgolf, piiblitund, kinomuuseum, tuletõrjemuuseum, tankisõit, meedia, politseikoera Jäpega tutvumine, metsas ellujäämise oskus. Rühmatööde puhul oli keskendutud Järva-Jaanis toimuvatele aktiivsetele tegevustele ning kohaliku eluoluga tutvumisele.
Kolmanda päeva programmist võiks esile tuua Vembu-Tembu turu, kus soovijad võisid pakkuda mitmesuguseid teenuseid ostmiseks. Näiteks müüdi seal kallistusi, pannkooke, retrokleite, kunsti. Tartu Pauluse noored pakkusid sellist teenust, et kes maksis vajaliku rahasumma ja ütles ühe märksõna, sai neilt kuulda selle sõnaga seostuvat laulu.
Kõige populaarsem teenus oli võimalus pidada sumomaadlust spetsiaalsete kostüümidega – selle puhul oli kohmakas ja raskes kostüümis ukerdamist kõrvalt vaadata vähemalt sama lõbus kui ise selle sees kaaslasega võistelda. Vembu-Tembu turul koguti kokku üle 400 euro ning see läks nagu ikka heategevuseks, Raplas alustanud MTÜ-le Saagu Valgus, mille üks harupunkt ka Järva-Jaanis tegutseb ja kohalikke noori toetab.

Jumala sõna juures
Kõikide lõbusate tegevuste keskel on festivali peamiseks mõtteks ikkagi Jumala sõna uurimine ja Temaga lähedasemaks saamine. Igal hommikul enne hommikusööki oli võimalus osa võtta vabatahtlikust piiblikümblusest. Neile, kes sinna kohale tulid, oli see väga hea aeg, kus õpiti, kuidas lugeda Jumala sõna nii, et see paremini kohale jõuaks, ja kuidas seda oma ellu rakendada.
Õhtuti oli samuti aeg, millal olla päeva lõpetuseks osaduses Jumalaga, nimelt toimus igal õhtul kirikus palvus. Reede õhtuks oli külla tulnud vokaalansambel Maneo ning toimus väga südamlik ja hinge puudutav kontsertpalvus ansambli esitatud vaimulike lauludega.
Laagri viimasel õhtul võis osa saada Taizé palvusest. Pärast palvusi oli võimalus eestpalveks ning kes soovis, võis jääda rahulikult kirikusse istuma nii kauaks, kui tahtis. Õhtud lõpetas vaba aeg, mil sai käia öökohvikus, kuulata JäPe raadiot ning lihtsalt omavahel suhelda.
JäPe oli järjekordselt väga tore üritus, kus noored inimesed võisid Jumalale lähemale jõuda. Oli palju neid, kes oleksid tahtnud veel kauemaks jääda, mis aga ongi hea, sest nüüd tahavad nad sinna jälle tagasi tulla. Kõik noored on oodatud järgmisel aastal JäPele Pilistverre!
Laura Jõgar

7.–10. juulil toimus Järva-Jaanis kristlik noortefestival JäPe teemal «Armastuseks loodud».
JäPe on luteri kiriku suvistest kirikunoorte päevadest välja kasvanud oikumeeniline kristlik festival.
JäPe on noorte endi suupärane nimetus kuue aasta tagustest noortepäevadest Pilistveres, kui teemaks oli «Järgmine peatus/taevas».
Igal aastal külastab JäPet ligikaudu 200 noort. Sel aastal toimus festival 27. korda.
Festivali korraldab noorte vabatahtlike meeskond, kuhu kuulub umbkaudu 15 inimest. Eestvedajaks on EELK Laste- ja Noorsootöö Ühendus.
Heategevusliku Vembu-Tembu turu tuluga toetati MTÜd Saagu Valgus.

Pildigalerii:

N38A2321 N38A2227 copy

Tõstke oma pea ja vaadake üles, sest teie lunastus läheneb! (Lk 21:28)