Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kristlik kasvatus Jaani lastemajas

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Hansapäevade esimese päeva õhtul on lastehoius koos Maarja Niinepuuga vähe lapsi, sest vanalinnas on liikluspiirangud ja tavalisest enam sagimist ning paljud lapsed jäid seetõttu koju.
Kätlin Liimets

Viljandi Jaani kogudus avas mullu 31. märtsil Jaani lastemaja, mille eesmärgiks on koostöös Viljandi linna ja vallaga pakkuda kristlikku vanemlust toetavat lastehoiu teenust lastele vanuses 1,5–6 aastat.

Lossimägedesse viiva Varese silla ja Kondase keskuse vahel on Viljandi Jaani koguduse vana tõllakuur, mis aastatel 2003–2004 taastati Jaan Tammsalu eestvedamisel lastetööks. Eelmisest kevadest alustati lastehoidu viie lapsega ja kahe hoidjaga.
«Meil on kümme kohta, nelja kuuga saavutasime täismaja. Pooled lapsed on koguduse liikmete lapsed. Põhiklientuuriks on Viljandisse tagasi kolinud pered, kes pole saanud oma lapsi õigel ajal lasteaia järjekorda panna. Praeguseks oleme omavalitsusega saanud sellised kokkulepped, et meie hoiukoht on vaid 20 eurot kallim,» jagab lastemaja töö koordinaator Maarja Niinepuu, kes on usuteaduse instituudi viimase kursuse üliõpilane.

Väike ja hubane
Väike ja hubane lastemaja koosneb kolmest ruumist ning on kujundatud rõõmsates toonides. Ringi vaadates paistab tegemist olevat üsna tavapärase lasteasutusega: riidehoid, magamistuba, mängutuba.
Otsides kristlikku sümboolikat märkad seinal lapsi ohtudes hoidva ingli pilti, magamisruumis jumalaema ja taas ingli kuju ning ukse kõrval jagamiseks Jaani koguduse infovoldikuid. Raamaturiiulis võib «Pokuraamatu», «Okasroosikese» ja teiste lasteraamatute kõrval leida lausa neli erinevat piiblilugude raamatut.

Kristlikud väärtused
Küsides, kuidas väljendub kristlikele väärtustele tuginev kasvatus ja koostöö kogudusega, vastab Niinepuu, et igal nädalal toimub kirikus lastehommik, kus lammas Leenu tutvustab kirikut. Laps saab helistada väikest kirikukella. Süüdatakse küünal ja lauldakse laste lemmikuks saanud ühislaulu. Lisaks valitakse lastehoius unejutte ja teemasid, mida käsitleda vastavalt kirikukalendrile.
Lastevanemad on olnud aktiivsed Jaani koguduse talgutel osalejad ning kõik on oodatud perejumalateenistustele. «Sellist pilti, nagu oli 1. jõulupühal, pole ammu nähtud. Kirik oli täis lapsi ja noori peresid. Lastehoiulapsed olid ära õppinud väikese näidendi ja kui laps esineb, siis vanem tuleb kohale, olgu see kasvõi kirik,» naljatleb koguduse õpetaja Marko Tiitus, olles siiski veendunud, et isegi kui ei tulda kristliku sõnumi pärast jumalateenistusele, siis kontakt kogudusega ikkagi tekib.
Suurimaks väljakutseks on saanud kvalifikatsiooninõuetele vastavate ja kristliku maailmavaatega hoidjate leidmine: «Kahjuks meil üks hoidja lahkub maailmavaatelistel põhjustel. Otsime uut inimest. Ma ei eelda, et ta peaks olema koguduse liige, aga võiks olla avatud ja omada sisemist huvi koostööks kogudusega ning sooviks osaleda erinevatel koolitustel,» ütleb õpetaja Tiitus, lootes, et ehk keegi lugejatest tunneb kutset teha kristlikku lastetööd Viljandis.

Inglitiiva tugi
Lastehoiu loomisele saadi tuge Ingmar Kurelt, kel oli kogemus Harkujärve kiriku lastehoiu Inglitiib käima lükkamisel. «Ingmar oli projektijuht, koos juhatusega ning laste-, noorte- ja peretöö toimkonnaga liikusime edasi. Projekti toetas Eesti-Šveitsi koostööprogramm läbi Kodanikuühiskonna Sihtasutuse 25 736 euroga. Sellega saime ettevalmistavad tööd tehtud, soojustasime maja ja kohandasime vastavalt laste vajadustele.
Esimene aasta on näidanud, et täituvus on päris hea. Oleme algusest peale otsustanud, et see lastehoid on osa koguduse lastetööst, ent võtame vastu kõiki, kes tahavad tulla,» räägib õpetaja Marko Tiitus.

Soovitused mõttekaaslastele
Neile, kes soovivad samuti kristliku lastehoiuga alustada, annab Niinepuu nõu, et kõige olulisem on hea koostöö koguduse juhatusega: «Oleme väga tänulikud juhatuse liikmetele, kes on oma isiklikku aega ilma igasuguse tasuta panustanud.»
Lisaks soovitab ta projekti «Lapsehoiuteenus Harkujärve kirikus» raames koostatud abimaterjali lastehoiu teenuse käivitamiseks. Materjali on koostanud Harkujärve kiriku lastehoiu Inglitiib tegevjuht Keili Kollamaa Rander, Tallinna Püha Vaimu kiriku lastehoiu Pesake lapsehoidja ja koguduse abiõpetaja Eha Kraft ja Jaani lastemaja koordinaator Maarja Niinepuu ning seda saab lugeda internetist veebiaadressilt http://www.eelk.ee/diakoonia/doc/teated/Abimaterjal_kaivitamiseks_.pdf.
Kätlin Liimets