Esileht » Online » Online artiklid »

Koroonahirm muudab tundmatuseni matusekombeid

23.03.2020 | | Rubriik: Online artiklid

Noorkotkaste Lääne maleva juhi ja Metsküla kooli õpetaja Hellat Rumvolti saatsid lähedased ja sõbrad laupäeval ära vabas õhus ja paluvad eriolukorras lähikontaktidest hoiduda.

„Eks ta on selline olukord, kummaline olukord. Kõik on teistmoodi,” ütles Rumvolti sõber Peeter Hermik Lääne Elule.

Matsalu lahel kaduma jäänud ja paadiõnnetuses hukkunud Rumvolti (2. aug 1959 – 9. märts 2020) ärasaatmine praeguses eriolukorras oli täiesti teistsugune – traditsioonilist peielauda asendasid püstijalasuupisted värskes õhus Metsküla kooli ees, kust lahkunu ära saadeaksei.

Laupäeva õhtul kell 19ks kutsusid aga omaksed üles süütama Matsalu lahe ümber lahkunu mälestuseks lõkkeid – omaette või väikestes seltskondades. Kes täpselt ja kuidas, sündis spontaanselt. Hermiku lõke süttis Laiakivi künkal.

“Viisin juba puid, tegin lõkkealuse üles,” ütles Hermik reedel. „Meie arvatavasti koguneme kooli juurde,” ütles Metsküla kooli direktor Pille Kaisel. Mõte lõkked süüdata tekkis lähedastel üsna kohe. „Ilus algatus,” ütles Kaisel.

„Ärasaatmine on värskes õhus, tuulepealsel maal, küll tavapärasest lühem, aga siiski selline, et keegi ei tunneks end kõrvalejäetuna,” ütles Karuse koguduse diakon Meelis Malk. Ka tema jaoks on olukord täiesti uudne – see on talle esimene ärasaatmisteenistus eriolukorras. „Enne teenistuse algust tänan kõiki, kes on tulnud, ja palun lähikontakte võimalikult vältida – üksteisest mõistlikus kauguses püsida,” ütles Malk.

Juhised, kuidas toimida, said ka kaitseliitlased, kes aitasid ärasaatmist korraldada. Rumvolti ärasaatmisel lehvis Metsküla kooli õuel kokku kuus lippu – Eesti riigilipp, kaitseliidu Lääne maleva, Lihula üksikkompanii, naiskodukaitse, noorkotkaste ja kodutütarde lipp, liputoimkonnas seisab igaühel üks inimene. Seda on tavalisest vähem. „Riigilipu toimkonnas on tavaliselt kolm inimest,” ütles Malk.

Pühapäeval on Malgal ees järgmine matus eriolukorras – tuleb ärasaatmine kitsas pereringis Karuse kalmistu kabelist. Malga sõnul ei pea praeguses eriolukorras keegi end seepärast halvasti tundma, et otsustab matustele siiski mitte minna. „Kes tuleb, see tuleb, kes ei tule – leinata ja oma südames ning meeles ära saata saab ju mitmel moel, selleks ei pea ilmtingimata kohale tulema. Võib süüdata kodus samal ajal küünla,” ütles Malk.


EELK piiskop Tiit Salumäel pole seni ühtegi kriisiaja ärasaatmisteenistust olnud. „Aga meil on kirikunõukogus kokku lepitud juhised, kuidas soovitada matuselistel toimida,” ütles Salumäe.

Edasi loe Lääne Elust.

Tuleb inimesi idast ja läänest, põhjast ja lõunast, ja nad istuvad lauas Jumala riigis. (Lk 13:29)