Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kõrges ametis olnud pastor lahkub Rootsi kirikust

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Rootsi luterliku kiriku pastor professor Eva Hamberg, kes on kiriku õpetuskomisjoni kõrges ametis olnud, lahkub Rootsi kirikust.

Rootsi luterliku kiriku pastor professor Eva Hamberg, kes on kiriku õpetuskomisjoni liige, otsustas jätta oma ülesanded ja lahkuda kirikust. Samuti loobub ta pastori ametist.
«Mul on kohustus teha etteheiteid. Kui kuulun Rootsi luterlikku kirikusse, kannan osaliselt vastutust kiriku sekulariseerumises (ilmalikustumises),» selgitas Eva Hamberg enda kiriku liikmeskonnast lahkumist meediale. Ta on olnud pastor aastast 1982 ja on Lundi ülikooli professorina uurinud just sekulariseerumist.
«Olen üritanud hoiatada selle eest, mida olen näinud. Nüüd pean vastavalt südametunnistusele astuma selle sammu.» Tegu ei ole äkksammuga. Hamberg on mõelnud asja üle kaua aega. Kiriku liikmena ja pastorina tunneb ta, et ei või enam seista kirikus toimuvate arengute taga ja kanda vastutust selle suuna eest, kuhu kirik on minemas.

Jeesus on ära
Viimane piisk karikasse oli professor Hambergi jaoks peapiiskopikandidaatide intervjueerimine 1. oktoobril ning sellele eelnenud kampaania ja diskussioonid.
«Juhul kui Rootsi kiriku tulevane peapiiskop ei seisa apostliku usutunnistuse alusel, vaid hülgab selle, on areng läinud liiga kaugele,» tõdeb Hamberg.
Küsimusele, millisele kohale apostlikus usutunnistuses ta viitab, vastab Hamberg, et üks kandidaat ütles neitsist­sünni olevat vaid võrdpildi ja mitmete kandidaatide meelest pole surma järel kahe võimaluse riski (paradiis ja põrgu). Hambergi hinnangul on väga ohtlik, kui kirik eksib sellistes seisukohtades.
Kandidaatidelt küsiti, kas Jeesus annab Jumalast tõepärasema pildi kui Muhamed, ja nad ei osanud sellele selgelt vastata. Selliste arengutega eraldub Rootsi kirik üleilmsest kirikust, tõdeb Eva Hamberg.
Jeesus on kõrvaldatud. Kirik soovib kõnelda kõigest muust peale tema. See on märk sellest, et Rootsi kirik ei näe enam Jeesust Issandana, tõdeb Hamberg, kelle hinnangul kolmainsust ei austata Rootsi kirikus ja Jeesusest ei julgeta jutlustada.

Rootsi kirik politiseerub
Hamberg suhtub väga kriitiliselt ka kiriku politiseerumisse. Sellest hetkest, kui kirik ja riik lahutati, on olukord tema meelest halvenenud. Nüüd valitakse kiriklikesse ametitesse inimesi parteilise kuuluvuse põhjal. Näiteks sotsiaaldemokraadid õhutavad inimesi kiriklikel valimistel hääletama ja seda sõltumata sellest, kas nad on kiriklikult aktiivsed või mitte.
Hambergi meelest on paljud Rootsi kiriku liikmed mures kiriku olukorra pärast ja soovivad kirikust lahkuda. Ta on sellel seisukohal, et kirik on ka üha sallimatum. Piiskopikandidaatide kõned dialoogist on tema hinnangul klišeelikud. Tegelikkuses kiriku juhtkond vaenab rühmi, kes on erinevatel seisukohtadel. Näitena mainib ta naispastorite, keda ei ordineerita ametisse, vaid asetatakse «karistuspinki», vastaseid. Selline pole kristliku kiriku väärtustepõhine tegevus.

Miks ei jääda kirikusse, et seda mõjutada?
Küsimusele, kas poleks parem jääda kirikusse, et mõjutada selle arenguid, vastab professor Hamberg, et on teinud seda alates kaheksakümnendate keskpaigast. Nüüd, 25 aastat hiljem, tundub talle, et ta on teinud kõik võimaliku. «Keegi ei või öelda, et ma pole püüdnud, aga see on olnud tulemusteta.» Hamberg arvab, et seni, kuni inimesed ei lahku kirikust, võib kiriku juhtkond minna oma teed.
Eva Hamberg on olnud kaua kurb kiriku olukorra pärast. Ta lahkub Rootsi kirikust südametunnistusele toetudes, sest tunneb, et on teinud seda, milleks on olnud suuteline. Hamberg jääb mõtlema, millise kirikuga liitub. Ta ei soovi ühineda mingi vabakirikuga, millel on samasugune sekulariseerumise pitser kui luterlikul kirikul. Kuhugi kirikusse tahab ta kindlasti kuuluda: «Ma ei soovi olla ilma kirikuta.»

Allikas: Dagen, Kyrkans Tidning, tõlge soome keelest Uusi Tie lehe vahendusel
Kaido Soom