Slava Ukraine
Esileht » Arvamused » Nädala ringvaade »

Kõrgelennulised sõnad

02.09.2009 | | Rubriik: Nädala ringvaade

Kas olete mänginud «Bullshit bingot»? Tegemist on meelelahutusega, mida saab harrastada igavate koosolekute ajal. Mänguväljadel on sõnad, nagu näiteks konstruktiivne, efektiivne, innovaatiline jne. Iga kord, kui kuu­led öeldavat mõnda mänguväljal olevat sõna, tõmbad sellele risti peale. Saanud täis mõne mänguvälja (diagonaalid, nurgad vms), tõused püsti ja hõiskad: «Bullshit!»
Kui palju saame oma igapäevaelus «Bullshit bingot» mängida? Kui palju on sõnu ja kui palju tegusid? Kui sõnu on tegudest oluliselt rohkem, siis you are the «winner» – sa oled «võitja»!
Eile alanud kooliaasta kõrval ei taandu meedias kaks väga suurt mureteemat, millele leevendust ja lahendust ootame – tööpuudus (äsja avaldatud statistika näitab, et töötu on iga viies Eesti mees) ja riigisektori kulud. Hea on tõdeda, et majandussurutise ajal suureneb täiskasvanutest õppurite arv. Inimesed, kes kaotavad töö, ei viska jalgu seinale, vaid otsustavad ennast pisut täiendada või tööpuuduse ajal lihtsalt midagi teha.
Hoopis segaseks ja mitteaimatavaks on muutunud riigieelarve ja selle defitsiit. Talvel ohkas minu viieaastane õepoeg, kui tema ema säästuaja poenimekirja koostas: «Ja valitsus ka muudkui kärbib!» Praeguseks on valitsuse kärpeteema tema jaoks ennast ammendanud. Ent avalikkuses on see endiselt aktuaalne, riigieelarve viskleb kui erakondade tuulelipp ja kärpeid on venitatud nagu kummi. Nädal tagasi avaldatud Eesti Panga prognoosi kohaselt on kärpimisruumi veel ligi kolme miljardi krooni jagu. Päev hiljem avaldatud rahandusministeeriumi majandusprognoos kinnitas, et mustad toonid on taandumas ja tehakse täiendavaid samme, leidmaks riigieelarvest puuduolev raha. Milliseid täpselt, on veel vara öelda.
Eelmisel nädalal alustasid erakonnad «reaalse väärtuse loojatena» paljulubavate valimisreklaamidega. Kas tõesti selgub alles pärast valimisi, kust riik koomale tõmbama hakkab? Praegu kipub aga meelde tulema vanasõna: «Kelle leiba sööd, selle laulu laulad.»

Merje Talvik

Tulge ja vaadake Jumala tegusid, kes on kardetav oma tegemistes inimlaste juures. (Ps 66:5)