Esileht » Uudis » Uudised »

Kordatehtud kirikusse tulid inimesed

09.07.2015 | | Rubriik: Uudised

Pastorid Urmas Petti (vasakult) ja Thomas-Andreas Põder on Tartu ülikooli usuteaduskonna vilistlased ja usuteaduskonna õppejõud ning Ülikooli-Jaani koguduse liikmed.
Liina Raudvassar

1. juulil toimus Tartu Jaani kiriku taaspühitsemise 10. aastapäeva tähistamiseks pidulik tänujumalateenistus, kus teenis kaasa 14 Ülikooli-Jaani koguduse liikmetest vaimulikku.

Teenistusele sisenenud protsessioon oli pikk ja muljetavaldav. 17 vaimuliku seas oli külalisi kolm: peapiiskop Urmas Viilma (jutlus), piiskop Joel Luhamets ja abipraost Kristjan Luhamets. Ülejäänute puhul on ühiseks jooneks kuulumine Ülikooli-Jaani kogudusse; need on Tartu praost Ants Tooming, kes oli taastatud ülikooli koguduse esimene juhatuse esimees, pastor loci Urmas Petti, õpetajad Naatan Haamer (teenib kogudust Tartu praostkonna vikaarvaimulikuna), Lea Jants, Kerstin Kask, Tarmo Kulmar, Triin Käpp (koguduse abiõpetaja), Thomas-Andreas Põder, Maarja Sokk, Allan Taruste (teenis kogudust 1996–1999), Diina Tuulik, kaplan Anna-Liisa Vaher ning diakonid Kätlin Liimets ja Marko Tiirmaa. Ilmikutena teenisid kaasa koguduse juhatuse esimees Juhani Jaeger ja juhatuse liige Kalev Tarkpea.
Juubeliteenistusel laulsid Tartu ooperisolistid Karmen Puis, Laili Jõgiaas, Aivar Kaseste, Atlan Karp ja Ivo Posti. Esmaettekandele tuli Soome helilooja Juhani Haapasalo spetsiaalselt Jaani kiriku aastapäevaks kirjutatud «Psalm 26». Instrumentalistidest teenisid kaasa koguduse muusikatöö juht Elke Unt orelil ning teistel pillidel Elle Fuchs, Margus Kits, Maimu Kaarde, Paul Tarand ja Ranno Tamm.
Tervituseks sõna võttes toonitas õp Urmas Petti, et 15 aastat tagasi ei olnud just lai nende ring, kes arvasid, et hoone taastatakse Jumala teenimiseks, rohkem oletati, «et tuleb üks tore kontserdisaal ja asi seegi». «Kuni seinad püsivad, püsib lootus – ühel päeval tulevad inimesed tagasi,» arutles Petti, lisades, et see lootus oli õigustatud. Tema sõnul on viimased kümme aastat veenvalt kinnitanud, et pühakoda on tõusnud tuhast mitte üksnes oma vormi poolest, vaid uuestisünd on toimunud ka sisu vaadates: kordatehtud kirikusse kodu rajanud kogudus on aastatega liikmete arvult kasvanud.
Teenistusele järgnenud vastuvõtul võttis teiste seas sõna ka Tartu linnapea Urmas Klaas, kes toonitas, et Jaani kirik on olulise maamärgina tartlastele oma ja kallis. Urmas Petti tänas oma sõnavõtus kogudusele ustavaid, pöördudes nimeliselt kiriku taastamisse panustanud arhitektidest abikaasade Virve ja Udo Tiirmaa ning Maret Arro poole.
14. sajandist pärinev tellisgooti stiilis Tartu Jaani kirik hävis sõjapõlengus 1944, püsti jäid üksnes müürid. Ulatuslike taastamistööde järel taaspühitseti hoone pühakojana 29. juunil 2005.
Liina Raudvassar

Jumal teeb nähtavaks oma armastuse meie vastu sellega, et Kristus suri meie eest, kui me olime alles patused. (Rm 5:8)