Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Körberi loomingut tutvustamas

07.08.2019 | | Rubriik: Kirikuelu
Körber copy

Vaimulikust kirjamehe Martin Körberi (1817–1893) looming leiab austajaid ka meie aja kirikuinimeste seas. Vikipeedia

Aprillis EELK aasta kirikumuusikuks valitud Nissi koguduse organisti Jaan Vaidla südameasjaks on vaimulikust kirjamehe Martin Körberi (1817–1893) luuleloomingu tutvustamine.

Nii võis 25. juulil Salmes ja Kuressaares ning 27. juulil Nissis osa saada kontsertpalvusest, kus esitati Vaidla poolt Körberi tekstidele loodud laule. Lauljateks olid Saaremaal Kadri Tamm, Marta-Marleen Tamm, Anu Kaljumäe ja Hannabel Säär, Nissis aga Hannabel Säär, Piret Kuld ja Liis Kurm.
Nissi koguduse õpetaja Lea Jants koostas palved ning valis lauludega sobivad Piibli kirjakohad, mida ta luges vaheldumisi Anseküla koguduse jutlustaja Tõnu Veldrega.
Kontsertpalvuse kavas oli kaksteist laulu, mis olid pühendatud erinevatele kirikuaasta tähtpäevadele. Laulud on sündinud viimase kuue aasta jooksul, kõige uuemad neist alles tänavu juunis. Helilooja Vaidla kinnitab, et innustust seekordse kontserdikava koostamiseks sai ta Põltsamaal peetavalt täiskasvanute piiblikursuselt, millest on alates jaanuarist osa võtnud.
1846–1875 Anseküla koguduse õpetajana tegutsenud Martin Körberit tuntakse seni peamiselt selliste populaarsete laulude nagu „Mu isamaa armas“, „Vaikne kena kohakene“ ja „Ma olen väike karjane“ sõnade autorina. Viimasele neist on ta kirjutanud ka viisi.
Jaan Vaidla ja tema juhitud Martin Körberi selts on aga palju ära teinud ka kirjamehe muu loomingu populariseerimiseks. Lea Jantsi sõnul oli näiteks Nissis seekord osalejaid kolmekümne ringis ning tagasiside oli hea.
Rain Soosaar

Kristus ütleb: Kui mind maa pealt ülendatakse, siis ma tõmban kõik enese juurde! (Jh 12:32)