Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Kõpu tornikellad pühitseti

12.10.2022 | | Rubriik: Kirikuelu


Lõikustänupühal pühitsetud tornikellad on spetsiaalselt Kõpu kirikule Saksamaal Rinckeri kellavalukojas tänavu kevadel valatud. Arhiiv.

Lõikustänupühal, 9. oktoobril pühitses Kõpu Peetri koguduse õpetaja Hedi Vilumaa kiriku kaks uut tornikella.

Nii nagu kõikides kogudustes, tähistati ka Kõpus lõikustänupüha, et kiita Loojat salve jõudnud vilja ja lõppenud sügistööde eest.  

„Igapäevase leiva kõrval võtame aga tänuga vastu ka kordaläinud töö ning pühitseme Kõpu kaks uut kirikukella,“ nimetab õpetaja Vilumaa ja täpsustab, et uute kellade nimed on „Armastage tõtt ja rahu“ (Sk 8:19) ning „Palvetage üksteise eest“ (Jk 5:16). „Mõlemad salmid pärinevad pühakirjast ning kutsuvad meid südamlikult üles omavahel ja koos Loojaga elama,“ toonitab Vilumaa. 

Mõlema kella teisel küljel on kiri „Kõpu Peetri 2022“. Koos uute, 104- ja 58-kiloste kelladega on seatud ühtlasesse helisemiskorda kaks vana kella: üks aastast 1793 ja teine 1908. „Kõpu kirikutorni võimsasse kellatooli mahtusid kaks uut lisakella kenasti ära ning nüüdsest tuleb vanade kellade kõla ka paremini esile,“ märgib õpetaja Hedi Vilumaa. 

Kellameister Toomas Mäeväli sõnul kestab kellade seadistamine ja sissetöötamine poolest aastast aastani ning selle aja jooksul asetuvad eriti vanade kellade juurde pandud uued laagrid ja liigendid paika. 

Sättimist-seadistamist jätkus veel ka enne pühitsemist jäänud aega. Kõpu tornikellade ansambli koostas ja kellade digitaalse helistamissüsteemi paigaldas Mäeväli Orelitöökoda OÜ, kes on sarnast tööd teinud üle Eesti paljudes kirikutes. Olemasolevale kahele kellale lisati kõlalise ühtsuse saavutamiseks kaks uut kella toonidega f2 ja a2. 

Saksamaal Rinckeri kellavalukojas maikuus ekstra Kõpule valatud kellade paigaldamisega kaasnes projekteerimine, seejärel korrastati kellade armatuurid, paigaldati Belgiast toodud helistamismasinad, helistamissüsteemi peakeskus ja juhtkell. Vanadele kelladele lisati magnetvasarad, korrastati kellade kinnitused. Tuntud laulu „Kellahääl kutsub õue …“ järgi nime saanud projekti teostamist toetavad PRIA Leader, Põhja-Sakala vallavalitsus ja Kõpu Peetri kogudus. Tööde maksumuseks on ligi 28 000 eurot ja projekti saab igaüks veel toetada oma annetustega.

Eesti Kirik

Me ei heida oma anumisi Su palge ette mitte oma õiguse pärast, vaid Sinu suure halastuse pärast! (Tn 9:18)