Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Koosolemise soojus toetab

29.04.2015 | | Rubriik: Kirikuelu

Marja-Liisa Nokelainen (vasakult) võtab Kose koguduse diakonilt Rein Keskpaigalt ja juhatuse esimehelt Andres Õisilt vastu oma abikaasale Teuvo Nokelainenile (kes haiguse tõttu ei saanud kohal viibida) antud EELK koostöömedali.

Koguja Vanas Testamendis möönab, et igale asjale on määratud oma aeg, ka nutmisele ja valule. Isegi suures rõõmus, ülestõusmisjärgses ajas leidub hetki, mil hinges on jälgi suurest reedest. Usaldame küll lahkunud Jumala hoolde, ent samal ajal kanname neid ka oma mõtetes, meeles ja südames. Aeg-ajalt tahame sellest rääkida, ennast väljendada, jagada. Teeme seda erinevatel viisidel.
Kose Püha Nikolause koguduse sõpruskogudused Soomes Hollolas ja Espoos on korraldanud aasta alguses õpetaja Mare Palgi (1973–2014) mälestusüritusi. Kohale oli mõlemal juhul kutsutud ka Kose koguduse esindus.
Koguduse juhatuse esimees Andres Õis on liigutatud soomlaste vastuvõtust: «Väga südamlik oli. Koosolemine oli lahkes, sõbralikus, avatud vormis, nagu Mare isegi oma üritusi tegi. Tunda oli soojust, kui sõber kutsub sõbra külla.»

Mälestamine Hollolas
Hollola Lunastuse kirikus juhtis mälestuspalvust pastor Maritta Viitanen. Peale kohalike koguduseliikmete olid kohale sõitnud ka Espoo sõpruskoguduse ja Tuhala sõpruskoguduse Asikkala rahvas.
Mõistetavalt ei saanud kõik soovijad sõita Eestisse Mare Palgi matustele, nõnda vaadati Hollola koguduses tema ärasaatmise salvestist. Eriliselt oli vaeva nähtud Toomas Pauli mälestusjutlusega, mis oli tõlgitud soome keelde.
Eestist kohale sõitnud Kose koguduse diakon Rein Keskpaik tervitas kohalviibijaid vaimuliku mõtisklusega ja Mare abikaasa Tiit Palgi näitas slaidiprogrammi kahe koguduse ühistest tegemistest.
Kohaliku organisti Maarit Peltomaa saatel lauldi eestikeelseid koraale, oldi palves ja jagati mälestusi.

Espoo sündmused
Espoos toimus mälestamine kahes osas: laupäeva õhtul Kauklahti kabelis ja pühapäeva hommikul ühisel jumalateenistusel. Korraldajateks olid vabatahtlikud Leena ja Erkki Oikarinen, lisaks kantor Sheldon Ylioja ja Kauklahti piirkonna tööd juhtiv pastor Ari Kunnamo.
Mälestusteenistusel oli keskne roll Kose koguduse «pruunidel poistel» (nagu neid mõnikord kuubede värvi järgi nimetatakse) ehk pasunakooril. Dirigent Kahro Kivilo, Eesti-poolne kontserdikava eest vastutaja, oli rõõmus, et sai koos soome sõpradega olla tänumeeles.
Kivilo meenutab: «Seekord mängisid pillimehed kolm korda paremini kui harilikult. Muidu mängivad ka väga hästi, aga seal eriti. Pasunakoor tekkis 2000. aastal õpetaja Palgi ajal. See ei olnud otseselt tema mõte, aga heakskiit oli täielik. Meil oli tore koostöö – paljud pasunakoori tulijad liitusid kohe ka leerikooliga.»
Lisaks puhkpillimuusikale ja ühistele koraalidele luges kohalik emeriitpastor Marja-Liisa Nokelainen ette Mare Palgi 2008. aastal Soomes peetud jutluse. Mare Palgi jutlused on ikka soome sõprade juures hinnas olnud. Näiteks kasutati neid Espoo koguduses alates 2013. aastast koos käinud eesti keele sõprade ringis tekstina, mille abil keelt õppida.
Ühiste tegemiste väärtustamise märgiks andis diakon Rein Keskpaik Marja-Liisa Nokelaineni abikaasale Teuvo Nokelainenile üle EELK koostöömedali. Tunnustuse saaja on aastakümneid olnud Kose kogudusele vabatahtlikuna abiks ehitustööde organiseerimisel ja tegemisel.
Ootamatu elu ja surma piire ületav lähedus ning üksolemine Issandas tekkis ühisel söömaajal, mil kuulati õpetaja Palgi hommikupalvuse salvestist. Mõtisklus lõppes üleskutsega meieisapalvele. «Kui palve algas, siis palvetasime kõik koos, nii soomlased kui ka eestlased – inimestel läksid silmad märjaks. Oli tunne, et Mare oleks nagu olnud meie hulgas, ta ühendas meid ka sealtpoolt,» meenutas Rein Keskpaik.

Katsumused kasvatavad
Kose koguduse juhatuse esimehe arvates on õpetaja Palgi surm saanud tõukeks soome sõpradele, et ka Soome-siseselt omavahel koostööd teha ja rohkem kokku hoida: «Mulle tundub, et nad on leidnud kokkupuutepunkte, mida enne ei märganud. Varem olime meie need, kes vajasid abi, ent ka soomlastel on omad raskused, omad väljakutsed.»
«Oleme saanud neile inspiratsiooniks, kuidas kahekümne aastaga on kogudus kasvanud, kuidas oleme koostööd teinud ja kuidas hindame seda, mis meile on antud. Kogu meie koosolemine oli märk sellest, et see töö, mis Mare tegi, ja see sõprus, mida ta edasi kandis, jätkub, et see pole lõpp,» lisab Õis.

Kaotusvalu hinges edasi
Mare Palgi matuste järel keskendus Kose kogudus kiriku välisvalgustuse idee teoks tegemisele, mis oli Mare üks unistustest. Aasta lõpuni laekus annetusi sedavõrd, et jõululaupäeval said inimesed kiriku välisvalgustusest rõõmu tunda. Kuigi pealtnäha võib tunduda, et see töö on lõpetatud, on valgustuse projekt siiski veel pooleli. Kogudus jätkab töid, olles tänulik tehtud ja tehtavate annetuste eest.
Andres Õis selgitab: «Jõuluõhtul süüdatud välisvalgustus põles kolm kuud. Siis vähendasime valgustust. Soovime valgusega kirikuaasta tähtsamate pühade pidulikkust rõhutada. Meie soov on luua erinevaid meeleolusid, rõõmud on erinevad, soovime seda ka valgusega väljendada. Paljudele läks üleskutse annetusteks väga korda, tänan kõiki, oleme kogunud üle 4600 euro, aga töö pole veel lõpetatud.»
Kose kogudus soovib sügisel välja anda raamatu Mare Palgi jutlustega, millega koos oleks plaat Vikerraadios peetud hommikupalvustega. Kose kiriku muuseumi on plaan paigutada mälestusplaat.
Andres Õis vaagib koguduse hetkeseisu: «Meil läheb hästi, aga seda kaotusvalu ei korva miski. Oleme tänulikud kasvamise ja õpetamise eest. Õppisime ka niimoodi hakkama saama, et kogu süsteem kokku ei kukuks, kui üks lüli kaob. Selles mõttes on hästi. Oleme valinud kogudusele uue õpetaja. Loodame, et Tauno Kibur jätkab seni tehtut ja tuleb ka uute mõtetega.»
Kätlin Liimets

Mälestusteenistusel oli keskne roll Kose koguduse pasunakooril.
2 x Ilkka Hurme

Ükski, kes on pannud käe adra külge ja siis vaatab tagasi, ei kõlba Jumala riigile! (Lk 9:62)