Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Koos muusikaga, mis ühendab ja inspireerib

15.02.2019 | | Rubriik: Kultuurielu

Karijärve Keelpilliorkester Maarja-Magdaleena kirikus 2018. a suvel. Tiit Kuusemaa

Üle kümne aasta tegutsenud Karijärve Keelpilliorkester rõõmustab Tartu ja Tartumaa publikut koos sõpradega Norrast: 18. veebruaril toimub kontsert „Põhjamaine viis“ Puhja seltsimajas ja 19. veebruaril musitseeritakse koos Tartu Pauluse kirikus.

Sõprusorkestrite kohtumiskontserdi kavas on peamiselt põhjamaade klassikaline ja rahvamuusika, kuid Norra ja Eesti heliloojate teoste kõrval kõlab ka Händeli ja Schuberti looming. Üles astuvad Karijärve Keelpilliorkester ja noorte keelpilliorkester Romus Norrast eraldi, aga ka ühiselt.
Ühisloona esitatakse näiteks norra muusika kullafondi kuuluv Edvard Griegi „Prelüüd“ süidist „Holbergi aegadest“. Kava naelaks võib arvata Heino Elleri „Kodumaise viisi“, Eesti Vabariigi aastapäevale pühendatakse Ülo Vinteri „Põhjamaa“.
Karijärve Keelpilliorkester sai alguse Elleri-nimelise Tartu muusikakooli viiuliõpetaja Eveli Roosaare algatusest. Asudes korraldama oma kodutalus Karijärvel õpilastele suvisel koolivaheajal suvekooli, mis osutus kiiresti populaarseks ettevõtmiseks, tekkis mõte luua kollektiiv, kuhu lisaks muusikakoolis õppivatele viiuldajatele saaksid kuuluda ka nende muusikast huvitatud õed-vennad ning lisaks viiulile tuleks arvesse teisedki instrumendid, näiteks kitarr, flööt, tšello.
Üsna ruttu sai selgeks, et eesmärk õigustab ennast. Aastatega on käidud arvukatel kontserdireisidel nii kodu- kui ka välismaal (Soomes, Rootsis, Norras, Venemaal, Lätis). Tartu kooliõpilaste seas on populaarseks saanud koolikontsertide sari „Karijärve Keelpilliorkester tuleb külla“ ja „Noored talendid“. Ilmunud on kaks duubelplaati: „Rändamine“ (2014) ja „Kasvamine“ (2018).
Esinemispaikadena kasutatakse meelsasti kirikuid, kontserte on korraldatud nii Eesti kui välismaa pühakodades. Ka iga-aastase suvelaagri finaaliks on galakontsert Puhja kirikus, mis on aastatega kujunenud oodatud traditsiooniks selle kandi muusikahuvilistele.
Korraldajate sõnul on orkestri peamine eemärk noorte muusikaline enesetäiendamine, pilliõppe toetamine ning esinemis- ja koostööoskuste arendamine.
Liina Raudvassar

Kristus ütleb: Kes teid kuulda võtab, see võtab kuulda mind, ja kes teid kõrvale lükkab, see lükkab kõrvale minu. (Lk 10:16)