Slava Ukraine
Esileht » Arvamused » Arvamus »

Kooriühing tunnustas Pärt Uusbergi

16.02.2022 | | Rubriik: Arvamus

Möödunud aasta 10. augustil, lauritsapäeval kanti Kuusalu kirikus esimest korda ette Pärt Uuspergi heliteos «Laurentsiuse lugu». Fotol on poetess Doris Kareva, Pärt Uusberg ja õpetaja Jaanus Jalakas. Liina Raudvassar

Eesti Kooriühing tunnustas 5. veebruaril Estonia kontserdisaalis 12 kategoorias aastapreemia saajaid. 

Ühtekokku oli aastapreemia nominente 86 ja kahes kategoorias võttis tunnustuse vastu Pärt Uusberg, auhinna pälvis ka Alo Ritsing. Teame Pärt Uusbergi kui heliloojat, kelle heliloomingust tuntav osa on loodud liturgilistele tekstidele, aga ka eesti luulele. Tema kooriteosed on paljude kooride repertuaaris, aga need on olnud ka laulupeo kavas. Aastapreemiaga tunnustati tema tööd nii Eesti Filharmoonia Kammerkooriga kui ka kammerkooriga Head Ööd, Vend. Just viimane sai tunnustuse kontsertkooride kategoorias. Koori dirigent on Pärt Uusberg.

Meenutuseks võib Youtube.com kanalilt kuulata Pärt Uusbergi teost „Armastuse ülemlaul“, mille tekst on Pauluse 1. kirjast korintlastele. Või „Et kiitke Jumalat, kes on nii helde“, mis kõlab filmis „Tõde ja õigus“. Peatselt saabuvale emakeelepäevale mõeldes võiks välja tuua „Igaviku tuules“, mis on inspireeritud Kristjan Jaak Petersoni luulest ja saanud lauluna uue elu. Nii mõnigi on nimetanud seda viimase laulupeo parimaks lauluks. Selle maa keel on taevani tõusnud üles ja endale igaviku leidnud, võib vastata luuletuses esitatud küsimusele.

Kõrge tunnustuse pälvinud vanameister Alo Ritsing on loonud sadu koorilaule, olles üks meie viljakamaid heliloojaid üldse. Esile tõstetigi teda aastate koorihelilooja kategoorias. 

Mõne kuu eest 85. sünnipäeva tähistanud helilooja ja koorijuht on dirigeerinud üliõpilaslaulupidudel ja üldlaulupidudel. Esmalt tuleb meelde tema juhatusel kõlanud „Mu isamaa, mu õnn ja rõõm“, mis igal kuulamisel kananaha ihule toob. Nii võimas ja liigutav on see hetk, kui tuhanded laulukaare all hümni laulavad. Vabariigi aastapäeva eel on seda hea meenutada.  

Rita Puidet 

Inimese Poeg ei ole tulnud, et lasta ennast teenida, vaid et ise teenida ja anda oma elu lunaks paljude eest! (Mt 20:28)