Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Koorid valmistuvad kiriku laulupeoks

16.03.2010 | | Rubriik: Kultuurielu, Muusika, Uudised

Laulupeoks valmistudes on kooriproovidega hoos ka Tapa Jakobi koguduse naiskoor Evely Piksari juhtimisel. Foto: Merje TalvikLaupäeval algavad EELK kirikupäeva ja laulupeo «Mu mano tulge, latse» ühised kooriproovid.
Esimene ühislaulmine leiab aset Oisu rahvamajas 20. märtsil, kus teiste seas võtab proovist osa ka Tapa koguduse naiskoor Evely Piksari juhtimisel.
«Repertuaar on kahtlemata väga ilus, kuid väikese koori jaoks võrdlemisi raske. Noodid on kõrged ja minu koori liikmete keskmine vanus jääb 60-70 vahele, kus selliseid helistikke välja laulda päris raske, seepärast tuleb neljahäälse laulu puhul vähemalt ühe hääle pealt n-ö viilida,» märkis Piksar, kelle dirigeerimisel astub lavale 15 laulunaist.
«Naiskoori repertuaar oli meie jaoks täiesti võõras ja seepärast tuleb harjutamisega kõvasti pingutada. Väike masendus on peal, sest esimene ühendproov on juba ukse ees ja aega kipub väheks jääma, tuleb ju praegu valmistuda ka veel ülestõusmispühade laulude esitamiseks,» lisab Piksar.
 
Oodatud on kõik
Ent koori üldine meeleolu on laulupeole mõeldes ootusrikas: «Mineku osas ei kahelnud me hetkegi. On loomulik, et kui selline pidu toimub, siis kirikukoor sinna läheb. Oleme kõik väga positiivselt meelestatud ja omad lemmiklauludki juba tekkinud, mille esitamist ootame.» Koori ühise lemmikuna nimetab Piksar Sirje Kaasiku lugu «Üks vaikne palve», teine favoriit on Piret Ripsi «Sanctus».
Korraldajate sõnul oodatakse laulupeole üle 3000 laulja ja muusiku, kes esitavad nii Eesti kui välismaa autorite loomingut.
Lisaks kirikukooridele on laulupeole teretulnud ka teised koorid, kel huvi vaimuliku repertuaari ja peo vastu. «Kirikupäeva moto «Mu mano tulge, latse» tähendabki seda, et me ootame kõiki koore,» rõhutab laulupäeva sihtasutuse tegevsekretär Kaie Tanner kokkukutsumise ideed.

Pakub vaimutoitu ja osadust
«Loodan väga, et vaimulik laulupidu on kirikukoorile üks aasta tähtsündmusi, mida oodatakse ja milleks hoolega valmistutakse. Programm on koostatud nii, et lisaks ühislaulmisele saab kirikupäevalt ka vaimutoitu ning mõistagi on oluline ühine osadus, teadmine, et kirikurahval on koht ja aeg, mil kokku tulla ja koos olla,» märgib Tanner.
Kirikupäev avatakse reedel, 11. juunil kell 19 jumalateenistusega Tartu Peetri kirikus.
Kolme järgneva päeva sisse mahub kirikukonverents, sõpruskoguduste päev, noortefestival, lastepäev, näitused ja palju kontserte. Päevade kulminatsiooniks on vaimulik laulupidu laupäeval, 12. juunil algusega kell 17 Tartu laululaval, rongkäik algab tund varem Toomemäelt.
Eesti laulupidude traditsioonile on aluse pannud just vaimulike laulupäevade tava. Esimene üldlaulupidu toimus 1869. aastal Tartu Peetri kiriku ees.

Merje Talvik

See ongi võit, mis on võitnud ära maailma – meie usk. (1Jh 5:4c)