Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kool koos pühakojaga moodustab toetava keskkonna

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed, Uudised / Märksõnad:  / Number:  /


Johannese kool sai pidulikult nurgakivi juunis ja peaks õpilasi vastu võtma juba tuleval õppeaastal. Arhiiv,

Püha Johannese kool loodi kümmekond aastat tagasi, kaunis koolihoone võiks valmida järgmiseks sügiseks.

Püha Johannese kool sai alguse mõttekaaslastest lastevanemate ja õpetajate ideest rajada kool, mis võimaldaks saada väga hea hariduse. Inspiratsiooni ammutati idakiriku inimesekäsitlusest ja asutajad olid veendunud, et laps omandab õpitu sügavamalt ja kestvamalt, kui tunneb end hoituna ja väärtuslikuna. 

2012. aastal loodud ja 2013. aastal nulleelarvega tegevust alustanud kool on seni tegutsenud rendipindadel, kuid suvel alustati päris oma koolimaja ehitust Tallinnas aadressiga Kivimäe 25.

Hoolimata ringirändamisest on koolil kujunenud välja oma nägu ja tavad, kooli ümber on kogunenud toimekad eri taustaga pered, kelle ühisosa on suhtumine: märka ja austa teist. See kõik on olnud suurem kapital, kui suudaks pakkuda kergelt kätte tulnud ruumikas koolimaja, sest kitsikus soodustab leidlikkust ja innustab ühte hoidma. Pealegi on kolimiskogemus aidanud kujundada arusaama sellest, milline võiks olla päris oma maja.

Uus koolihoone on nüüdisaegne, samas väga askeetlik. Teisalt sisaldab ka maksimumi. Kooli korpusesse tuleb ka sakraalne osa – pühakoda –, mis väljendab arusaama inimeseks kasvamise kõige toetavamast keskkonnast, kui räägime terviklikust haridusest.

Koolimaja juurde kuuluva kodukiriku näol on tegemist kogukondliku kodukirikuga, mis vanade traditsioonide kohaselt kuulub ühiskondliku hoone juurde.

Meie kooli meeskonnal on ainulaadne võimalus ise luua sajanditeks püsima jääv arengukeskkond, mis lähtub hariduse terviklikkusest. Siin on oluline ka inimelu pühadust tunnustav vaim, mis hariduses väärtustab intellekti kõrval südant ning toob inimolu pürgimuste keskmesse vertikaalse dimensiooni. Kes on viibinud palvest puudutatud ruumides, küllap mõistab, kui palju võivad elu- ja õpikogemused neis olla tähendusrikkamad. Kooli kodukirik teenib nii kooliperet kui kõiki huvilisi väljastpoolt, seda hooldab lähedal asuva Nõmme Ristija Johannese kiriku esipreester Toomas Hirvoja.

Püha Johannese koolis kohtuvad ajatu ja tänapäevane, kristlikud väärtused ja nüüdisaegne õpikäsitus. Koolihariduse kõrval on oluline, et inimene ei kaotaks sidet oma hingega, oma nähtamatu ja igavikulise identiteediga, sest vaid nii saab kujuneda terviklik isiksus. Usume, et igal lapsel on miski, mis teda tõeliselt huvitab ja õnnelikuks teeb ning millega ta ühiskonda panustada saab. 

Kool väärtustab nii eesti kui mitte-eesti kodukeelega õpilaste kultuurilise identiteedi ülesehitamist ja rahu ühisruumis. Kool toetab laste keskendumisvõime ja loovuse arengut igapäevaste vaikuseminutite, välja lülitatud nutitelefonide ja pikkade õuevahetundidega. Kooli kujundava hindamissüsteemi keskmes on õpilaste enesereflektsioon. Sellele järgneb põhjalik sõnaline tagasiside õpetajalt. Kuni kuuenda klassini skaalalisi hindeid ei panda.

Praegu õpib koolis ligi 400 õpilast, lisaks eelkooli ja Jussikese lasteaia lapsed. Igal aastal lisanduvad kooliperre uued esimesed klassid. Plaanis on kasvada täismahus gümnaasiumiks, mis tähendab, et 2024. aasta sügisel alustab kooliaastat 630 õpilast.

Kooli kasvamine on justkui südame avardamine – iga aastaga peab sinna mahtuma rohkem lapsi ja peresid.

Ettevalmistusi kooli gümnaasiumiastmes juhib kooli füüsikaõpetaja ning Nortali juhatuse endine liige Oleg Shvaikovsky, kes ütles, et gümnaasiumi õppekava on kohe-kohe valmis.

„Gümnaasiumiõpilastesse suhtume kui täiskasvanud inimestesse. Kindlasti toome sinna mentorluse momendi. Me üritame aidata õpilastel leida oma teed gümnaasiumi lõpuks, et nad juba teadlikult teeksid oma valikud, kuhu suunas hakkavad liikuma,“ räägib Shvaikovsky.

Püha Johannese kooli gümnaasiumiosa alustab õppetööd 2022. aastal.

Liivika Simmul,

kooli direktor