Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

KONTSERT ORELITÖÖKOJAS

10.05.2011 | | Rubriik: Online artiklid, Online teated

Laupäeval, 14. mail avanevad kõigile huvilistele Kriisade Orelitöökoja uksed! Töökojas leiduvatel pillidel musitseerib Toomas Trass, pille tutvustab meister Hardo Kriisa.
Lisaks unikaalsele muusikaelamusele väga erilistel pillidel soovime antud kontserdiga tutvustada ja väärtustada Rakveres leiduvat haruldust – Eesti oma orelitöökoda. Kontserdil on kõigil huvilistel võimalus piiluda kuningliku pilli köögipoolele – saame aimdust suursuguse instrumendi tööpõhimõtetest ja ehituse protsessist.
Hardo Kriisa ja orelid – Oreli mõistmiseks peab olema oreligeen
Allikas: Rein Sikk 16.07.2001 Eesti Päevaleht http://www.arileht.ee/artikkel/195356

Kui Hardo töötas Tallinnas Estonia kontserdisaali oreli hooldajana, polnud tal pealinnas kodu ega korterit. Oli vaid oma orel. Nii koliski oma madratsiga oma oreli sisse ööbima. Kell kümme lõppes kontsert, siis tuli Rolf Uusväli harjutama ning mängis kella kaheni välja, aga harjusin sellega nii ära, et mäng und ei seganud, seletab Hardo. Viled huugasid, meistri unenäod lendasid. Sellegipoolest oli orelis magamise tunne eriline. Milline, Hardo täpselt öelda ei oska.
Ainuke, millega Kriisa orelitöökoda Rakveres hakkama ei saa, on naha parkimine. Parkida on vaja aga vägagi erilisi nahkasid. Näiteks õhukindlaid veisekõrisid.
Aga oreliviled ja nende metall? Sellegi segab ja valab Kriisa ise. Teeb inglistina ja seatina segu. Laseb keerlevasse ja kuuma trumlisse, kus see siis õhukese kihina seinale jääb. Pärast lihvib õhemaks, painutab vileks kokku. Ah, tavaline plekksepa töö, ühmab meister. Ainuke raske asi olevat tinast vile kokkutinutamine nii, et vile sel ajal ära ei sulaks.
Eesti orelit ei saa ega tohi Kriisa sõnul teiste pillidega segi ajada. Eesti orelil on oma eestimaine kõla. Ja Eesti hing. Orel, see on nagu toidutegemine, sa võid ju panna eestlase prantsuse rooga valmistama, midagi nagu tuleb, aga…

Toomas Trass on eesti helilooja ja organist. Lõpetanud 1992 Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Lepo Sumera heliloominguõpilasena. Heliloominguõpingutele lisaks õppis Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias Hugo Lepnurme juures orelit. Täiendanud ennast Jaan Räätsa juhendamisel ning osalenud oreli meistrikursustel Belgias ja Hispaanias.
Alates aastast 1993 tegutseb Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia oreli- ja kirikumuusika õppejõuna. Aastast 2008 Nõmme Lunastaja kiriku organist.
Esinenud organistina Eestis, Põhjamaades, Venemaal ja Hispaanias. Plaadistanud koos Eesti Rahvusmeeskooriga gruusia helilooja Othar Taktakiašvili loomingut. Toomas Trass on Heino Elleri muusikapreemia laureaat.

KONTSERT ORELITÖÖKOJAS toimub laupäeval, 14. mail kell 16. Kell 15.30 on võimalik ühineda jalutuskäiguga läbi Rahvaaia kontserdipaika (kogunemine Teatri ees). Kontsert on tasuta!
Kontserdi idee autor: Kaja Visnapuu
Kontserdipaiga aadress: Näituse 14 a (Moonaküla, Rakvere)

Lisainfo:
Keio Soomelt
Keio.soomelt@rakvere.ee
Tel: 58 200 429
www.rakvererahvamaja.ee

Tõstke oma pea ja vaadake üles, sest teie lunastus läheneb! (Lk 21:28)