Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Kontsert Martin Lipu auks

08.03.2023 | | Rubriik: Kultuurielu, Persoon minevikust


Martin Lipp koguduse välja antud plaadi ümbrisel.

Nõo kirikus on täna 8. märtsil kontsert Martin Lipu mälestuseks. Tema surma-aastapäevast möödub 100 aastat ja huvilisi oodatakse kell 19 algavale kontserdile.

Ei oska öelda, kui tuntud ta oleks või kui palju oleks meil põhjust Martin Lipust (14.4.1854–8.3.1923) rääkida, kui tema poleks meie lipulaulu sõnade autor. Kahtlemata oleks tema nimi teada, küll teises võtmes, sest Martin Lipp tegutses rahvuslikus liikumises ja oli harrastusajaloolane, aga ka Kaarma õpetajate seminari direktor.

Nõo kogudus on juba aastaid oma kunagist kirikuõpetajat meeles pidanud ja on välja andnud heliplaadi Martin Lipu sõnadele loodud lauludega. Täna kutsub kogudus kõiki kontserdile. Kontsert on tasuta ja kuulda saab nii Martin Lipu luulele loodud eesti koorimuusikat kui muudki vaimulikku koorimuusikat. Ühtlasi pakub kontsert suurepärase võimaluse nautida kiriku meesansambli ja koguduse segakoori esinemist Ragne Meieri juhatusel.

Koguduse vaimulik Mart Jaanson on kirjutanud, et lisaks koguduse vaimulikule juhtimisele inspekteeris Martin Lipp koole, talletas mälestusi ja avaldas neli luulekogu. Poole oma elust teenis Martin Lipp (alates aastast 1884) Nõos ja oleme tänulikud kogudusele ning tema õpetajale eelkäija vaimse pärandi hoidmise ja tutvustamise eest.

Kogudus on välja andnud ka Martin Lipu viimase luulekogu „Hilised õied“, milles on üle 800 luuletuse. Raamatut saab osta Pauluse raamatupoest. Aastal 2021 avas kogudus 4. juunil kiriku ees Martin Lipule mälestuskivi.

Rita Puidet

Inimese Poeg ei ole tulnud, et lasta ennast teenida, vaid et ise teenida ja anda oma elu lunaks paljude eest! (Mt 20:28)