Esileht » Uudis » Esilehe pealugu pildiga »

Kongressiks valmis!

24.05.2017 | | Rubriik: Esilehe pealugu pildiga

Kristjan Luhamets kinnitab, et Pauluse kogudus on valmis kirikukongressiks ja on tänulik võimaluse eest külalisi võõrustada. 3 x Rita Puidet

Reedel, 26. mail tervitavad Tartu Pauluse, Maarja ja Jaani kirik vaimulike konverentsil, juhatuseesimeeste ja kirikumuusikute konverentsil osalejaid ning laupäeval kogunevad kõik juubelikongressist osavõtjad Pauluse kirikusse, et mõelda kiriku osale tänapäeva ühiskonnas ja tähistada Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku 100. aastapäeva.

Aeg-ajalt lehitsen 1980. aastal kirjastuses Eesti Raamat välja antud Tartu albumit, sest see vanade fotodega raamat on lihtsalt nii põnev ja pakub ikka üllatusi või uusi teadmisi. Mõnel leheküljel on vanad fotod omaaegsetest õppeasutustest: Puškini gümnaasiumist, gümnaasiumist Kalevi ja Riia tänava nurgal, Treffneri erakoolist, õpetajate seminarist jt.
Kalevi ja Riia tänava nurgal olnud koolimajas, kus sada aastat tagasi paiknes reaalgümnaasium, peeti vabale rahvakirikule aluse pannud kahepäevane vaimulike suurkogunemine, kongress.
Mõtlesin, miks kongressi ei korraldatud Peetri kirikus, kui ometi oli toimkonnas sama koguduse õpetaja Wilhelm Eisenschmidt ja ruumipuudusel tuli Treffneri erakoolis alanud kongress üle viia teise kooli. Nüüdne kongressipaik Pauluse kirik õnnistati alles 1. oktoobril 1917. Pauluse koguduse õpetaja Kristjan Luhamets pakub välja oma versiooni: kirikut peeti maiste asjadega tegelemiseks liiga pühaks paigaks või ei julgetud loota, et kongressile koguneb nii suur hulk rahvast.
Tartu Pauluse kirik aadressil Riia 27 on pärast põhjalikku remonti kaunim kui eales varem. Küsin, kas õpetaja on uhke, et kongress toimub Pauluse kirikus. Õpetaja Kristjan Luhamets ütleb: „Kogudus on pandud sellesse olukorda ja me oleme rõõmsad ja tänulikud ning arvan, et parem on mitte uhkeks minna.“
Kongressile saabujad peaksid esmalt käima end tiibhoones kirja panemas, et siis päevakavas olevaga edasi minna. Reedel, pärast kongressi pidulikku algust Pauluse kirikus ja Euroopa Kirikute Konverentsi peasekretäri Heikki Huttuneni ettekannet lähevad kirikumuusikud Maarja kogudusemajja (Õpetaja 5), vaimulikud Jaani kirikusse (Jaani 5), juhatuse­esimehed jäävad Pauluse kirikusse pidama oma töist konverentsi.
Ülikooli-Jaani koguduse õpetaja ja vaimulike konverentsi juhatuse liige Triin Käpp sõnab konverentsipaiga kohta: „Jaani kiriku üks märgiline tunnusmärk on akadeemilisus. Vaimulike konverents ei pea olema akadeemiline, see on laiem – vaimulikud võtavad aja, et kokku tulla ja mõelda, miks me seda tööd teeme, ja miks mitte lisada konverentsile kerge akadeemilisus. Arvan, et see on kõige olulisem.“
Tartu Maarja koguduse muusikajuht Anneli Klaus räägib kirikumuusikute kogunemise kohta: „Kokku tulevad ühesuguse mõttemustriga inimesed. Saab arutada kirikumuusikat puudutavaid teemasid ja kuulata huvitavaid ettekandeid.“
Nagu ikka, on konverentside kavas ka aasta vaimuliku ja aasta juhatuseesimehe valimised. Nii konverentsid eraldi kui kogu kongress pakub kiriku töötegijatele suurepärase võimaluse olla koos rõõmsad.
Rita Puidet

Pildigalerii:

Triin Käpp ootab vaimulikke Jaani kirikusse.

Anneli Klaus ootab kirikumuusikuid Maarja kogudusemajja.

 

Inimese Poeg on tulnud otsima ja päästma kadunut. (Lk 19:10)