Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Kolmekuningapäev. Tähetargad tõid kingitusi

05.01.2010 | | Rubriik: Kultuurielu, Temaatiline

Kristuse ilmumise püha kutsutakse rahvasuus kolmekuningapäevaks.
Sel pühal loetakse kirikus evangeeliumi kolme Idamaa tähetarga külaskäigust Petlemma püha perekonna juurde. See püha on kiriku ajaloos olnud väga olulise tähendusega ja võib väita, et kolmekuningapäeva on tähistatud kirikus isegi pikemat aega kui jõulupühi. Ilmselt on päev sedavõrd oluline just seetõttu, et kolmekuningapäeval võime näha, kuidas Jumal võtab kõik inimesed vastu.
Kolm Idamaalt Jeesust kummardama tulnud meest olid tähetargad, kes uurisid taevatähti ja nende asetuse järgi ennustasid maailmas toimuvaid protsesse. Tegu oli tänapäevases mõttes küllaltki «mittekristlike» meestega.
Ometi leidsid nad taevast erilise märgi. Tänapäeval on tehtud kindlaks, et aastal 7 eKr olid Jupiter ja Saturn maalt jälgides nii lähestikku, et taevasse moodustus otsekui suur ja eriline täht.
Tähe ilmumise peale läksid targad Jeesus-last kummardama. Nad olid esimesed mittejuudi soost inimesed, kes kummardasid Päästjat.
Tegu on väga olulise märgiga: Jeesus sündis siia maailma kõigi inimeste lunastamiseks, ka nende inimeste vabastamiseks, kes on Jumalast vägagi kaugel. Tähetargad tõid Jeesusele kalleid kingitusi: kulda, viirukit ja mürri, osutades sellega oma suurt austust vastsündinule.
Sündmus puudutab meid kui mittejuute väga olulisel määral ja nii on kolmekuningapäev paljudes Euroopa riikides vaba päev.

Kaido Soom

See ongi võit, mis on võitnud ära maailma – meie usk. (1Jh 5:4c)