Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kolletumisest valimisteni

/ Autor: / Rubriik: Toimetaja ringvaade / Number:  /

«Ema, õues on talve lõhn,» ütles poeg nädalavahetusel, kui me hallahõbedast krõbedas lehekullas sahistades erepunast päikesetõusu käisime imetlemas. Tundsime ennast suure muutumise vaatlejana ning osalisena. Päike tõusis. Milline ime! Märkamises peitub võti, mis avab ukse mõistmisele.
Tänane päev, 14. oktoober on rahvakalendris kolletamispäev. Tegemist on ristiusueelse tähtpäevaga, millele kirikukalendris vastet ei ole. Vanarahvas on selle mälus hoidnud. Kolletamispäev tähistab talve saabumist looduses. Seda on nimetatud ka talveööde päevaks, sest nüüdsest alates on öödel talvelõhn ja taeval talveööde sära. Laps tundis seda õue astudes.
Möödunud nädalal käisime toimetuserahvaga Pilistveres. Et uurida, kuidas sealses pastoraadis elu läheb. Ja et küsida pildistamisalast nõu kohaliku vaimuliku abikaasalt, kes on professionaalne fotograaf. Pille-Riin P. Kalmus, nääpsuke tegus naine, oskas meid varustada mitme hea nipiga, kuidas teha pilti, millel «elu sees».
Ent meie jutt ei keerelnud vaid hetke kaadrisse püüdmise ümber. Jutukangasse jooksid lõimed, mis markeerivad laiemaid teemasid. Elu võimalikkusest maal. Elu võimalikkusest kristlasena ja noore eestlasena, kes mäletades eilset seab samme homseks. Märkasime harmooniat ja energiat, millega selle katuse all päevaplaane tehakse. Plaane, kus on oma koht pere igal liikmel. Et see kõik on olemas ühes ajaloolises kihelkonnakeskuses, tänapäeva tavakeeles maal, hoolimata meie (mõne meelest küll olematust) regionaalpoliitikast, mis üsna üheselt inimesi vaid Tallinna elama suunab. Tallinn versus Eesti. Seda suhtumist on tajuda ka lõpusirgele jõudvas valimiskampaanias. Kuumemaks pirukaks on pealinna meeri ametikoht.
Valimiskampaania intellektuaalne tase on olematu. Sihtrühmana nähakse mõtlemisvõimetut, manipuleeritavat halli massi. Eesmärk võita rahva tähelepanu asjakohase informatsiooniga, aidates nii inimestel anda oma hääl õige asja eest, on pööratud pahupidi. Järjest vähem räägitakse sellest, mida riigi või omavalitsuse tasandil tuleks ja saaks ära teha. Üha enam kostab aga, et kui sa valid mind, saad midagi materiaalset. Käib legaalne häälteostmine. Konkreetselt kartulite, küttepuude, lubadusega kaotada maamaks.

Liina Raudvassar