Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Kollane maja Pilistvere kiriku vastas

22.10.2014 | | Rubriik: Kirikuelu

Vana maja on uueks saanud.
Liina Raudvassar

Vana pastoraadina tuntud hoone Pilistvere kiriku vastas on viimaste aastatega korralikult korda tehtud ja lõikustänupühal õnnistati see koguduse vaimuliku töö keskuseks.

Hoone ei ole ajalooliselt kuulunud kirikumõisa ansamblisse. Madise talu häärberi ostis kogudus 1970. aastal nn asendusmajaks, sest senine pastoraat oli hävinud. Hoones elas õpetaja Vello Salum, kelle ametikorteris peeti nii mõnigi vastupanuvõitluse koosviibimine ja 1988 asutati siin Eesti Rahvusliku Sõltumatuse Partei.
PRIA külameetmelt saadud 60 000 eurot, millele kogudus lisas nõutud omaosaluseks 10 000 eurot, lubas mõned aastad tagasi alustada renoveerimisega. 1921. aastal ehitatud palkmaja oli aastatega tugevalt amortiseerunud ning ilma kapitaalremondita poleks peaaegu sajand vana hoone enam kaua kestnud. Kui seinapalgid õnnestus pea tervikuna säilitada, siis ajaloolised põrandalauad tuli tervikuna välja vahetada. Mitmete tapeedikihtide alt tulid üllatusena esile vanad seinamaalingud, mis konserveeriti. Kuigi hoone ei kuulu muinsuskaitse alla, seati taastustöödele eesmärgiks säilitada vana nii palju, kui see tehniliselt võimalik on.
Endist luitunud toonides maadligi vajuvat maja on nüüd Pilistvere kirikukülla jõudnul raske ära tunda. Kahe klaasverandaga ning teisele korrusele ehitatud avara rõduga rõõmsalt kollaseks võõbatud hoone paistab juba eemalt silma ja ärgitab uurima, millega on tegemist. Vana auväärne maja on uut elu alustamas koguduse ja kogukonna teenistuses. Siia kolitakse vaimuliku tööruumid ja siin hakkavad paiknema ruumid peiede ja teiste kogukondlike koosviibimiste tarbeks.
Liina Raudvassar

Ära lase kurjal võitu saada enese üle, vaid võida sina kuri heaga! (Rm 12:21)