Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kolga-Jaani kiriku krutsifiks on kodus tagasi

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

krutsifiksKaks ja pool aastat Kanuti ennistuskojas uurimisel ja konserveerimisel olnud Kolga-Jaani kiriku krutsifiks (fotol) on kirikus tagasi.

Üle kahe nädala on Kolga-Jaani kirikus taas näha palju küsimusi tekitav kuuekümne sentimeetri pikkune Kristuse puitskulptuur (fotol), mida esimest korda on mainitud visitatsiooniprotokollis 1846. aastal. Vanal fotol aastast 1896 paistab ta kantsli rinnatisel seljaga vastu seina.
Krutsifiksi vanuseks on aastatel 1933–1941 Tartu ülikooli kunstiajaloo professoriks olnud Sten Ingvar Karling (1906–1987) pakkunud vanust sama palju kui praegusel kivikirikul, tema valmistusajaks on peetud 14. sajandi 20.–30. aastaid.
2011. aastal algatas muinsuskaitseamet krutsifiksi uurimise ja konserveerimise, sellega tegelesid Pia Ehasalu ennistuskojast, Krista Andreson ja Signe Vahur Tartu ülikoolist ning koostasid uuringu tulemusest kokkuvõtte. Ülevaadet saab lugeda konservaatoritele suunatud kogumikust «Renovatum».
Kui varem arvati olevat skulptuur valmistatud tammest, siis nüüdne uuring andis tulemuseks pärna. Puiduproovi analüüsiti Itaalias Milanos, kus skulptuuri valmistusajaks pakuti aastat 1785 pluss-miinus kolmkümmend aastat, ja Tallinnas haiglas. Lõplikku selgust uuring ei andnud: stiili, tüübi ja vormi järgi on tegu keskaegse skulptuuriga Kölni ja Reinimaa näitel. «Kas Kristuse stiilikriitilist ja võrdlevat dateeringut toetab ka puidu vanus, pealispinna töötlus ja säilinud viimistluskihid, aitavad loodetavasti selgitada tehtud tehnoloogiliste uuringute täpsem analüüs ja täiendavad vaatlused,» kirjutatakse kokkuvõttes.
Koguduse õpetaja Peeter Parts ütleb, et kogudus on igal juhul uhke, sest tegu on Jeesuse ikooniga, mis on nüüd kiriku lõunaseinal tänu kohalikule Andresonide suguvõsale kenasti alusel eksponeeritud.
Rita Puidet