Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Kolga-Jaani ja Villem Reiman

24.05.2017 | | Rubriik: Kirikuelu

reimanIgal paikkonnal on oma suurmehed, keda mäletada. Kolga-Jaani teeb suureks kogudust 31 aastat teeninud Villem Reiman (1889–1917), kelle 100. surma-aastapäeva kohapeal tähistatakse EELK juubelikongressi eel.
Villem Reiman oli koostanud eelnõu vaba rahvakiriku kavale, aga ta suri vaid mõni päev enne seda, kui koguduste asemikud Tartusse kokku tulid.
Kolga-Jaani koguduse praegune õpetaja Peeter Parts on koos kogudusega hoidmas elavana Villem Reimani mälestust. „Universaal­ne haritlane,“ ütleb Reimani kohta tunnustavalt Peeter Parts ning räägib ülivõimekast ja tegusast vaimulikust, kes hoidis korras koguduse asjad, aga võttis südamesse ka Eesti asja ajamise läbi ühistegevuse, seltside ja ettevõtmiste. „Tema teod käivad tema järel. Reimani vaim hõljub siin päevast päeva, müüte liigub inimeste seas. Ta unistas oma riigi oma vabast rahvakirikust, mis on ka riigist lahutatud.“
Kolga-Jaanis on läbi nõukogude aja olnud kogukonna koostöö väga hea. Ja nii see on jäänud. Vald toetab kogudust ka praegu. „Koguduses on aetud konservatiivset joont,“ ütleb õpetaja. „Ollakse uhked oma põlise päritolu üle.“
Villem Reimani mälestuspäeva tähistamiseks ettevalmistusi tehes tunneb õpetaja kogukonna ja juhatuse esimehe Kalevi Kauri toetust. Inimesed on tulnud meelsasti talgutele, ühistegevuse vaim on säilinud. 25. mail kell 15 kogunetakse surnuaial, kus Reimani haua juures toimub mälestuspalvus.
Reformatsiooni 500. aastapäeva tähistava õunapuu istutamiseks on Tuuliki Jürjo loonud õunapuu istutamise laulu, mille esiettekande teeb ansambel In Unison. Huvilised saavad külastada ka pastoraadis asuvat Villem Reimani mälestustuba. Peeter Parts ütleb, et kõik on neljapäeval oodatud Kolga-Jaani.
Sirje Semm

Heitke kõik oma mure Tema peale, sest Tema peab hoolt teie eest. (1Pt 5:7)