Slava Ukraine
Esileht » Teated ja Kuulutused » Teated »

Koguöine jumalateenistus

07.10.2020 | | Rubriik: Teated

23. oktoobril kl 20 Pärnu Eliisabeti kirikus ja 25. oktoobril kl 19 Tallinna Jaani kirikus tuleb ettekandele S. Rahmaninovi kooriteos „Koguöine jumalateenistus“.

Teost loetakse helilooja Sergei Rahmaninovi üheks kõige suuremaks meistritööks ning ühtlasi Vene õigeusu kiriku muusika üheks kõige suuremaks saavutuseks. Teos on komponeeritud 1915. aasta talvel a cappella kooriteosena. Kolmandik sellest on helilooja originaallooming, ülejäänud teoses on Rahmaninov kasutanud õigeusu kiriku erinevate traditsioonidega kirikulaule.

Teoses on kolme jumalateenistuse tekstid, mis roomakatoliku kirikus on tuntud kui „Õhtupalved“, „Hommikupalved“ ja „Esimene tund“. Eesti kooride kontsertidel on sageli kuulda teose kuuendat osa “Oh Jumalasünnitaja Neitsi”, Rahmaninovi enda lemmikuks oli aga teose viies osa, kus ta on kasutanud vene sakraalmuusikale omast erakordselt madalat bassirühma.

Kontserdil tuleb „Koguöine jumalateenistus“ esi­tamisele tervikettekandena koos erakordselt ma­dalate bassiosadega. Esitavad Triin Ella (alt), Indrek Jurtšenko (tenor),  Zigmārs Grasis (basso pro­fundo), kammerkoor Voces Tallinn, dirigent Risto Joost.

Tänu olgu Jumalale, kes ei ole heitnud kõrvale mu palvet ega ole mult ära võtnud oma heldust!  (Ps 66:20)