Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Koguneme Jumala armust rõõmsal meelel juubelikongressile

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

2015. aasta sügisel lõppesid Tartu Pauluse kiriku renoveerimistööd. 26. ja 27. mail on pühakoda valmis vastu võtma juubelikongressile tulijaid.
Are Tralla

Eesti vaba rahvakiriku 100. aastapäeva tähistamiseks kogunetakse 26. ja 27. mail Tartusse juubelikongressile.

1917. aasta 31. mail kogunes Tartusse kahepäevasele esimesele eesti koguduste esindajate ja üldse esimesele eestlaste esindajate ülemaalisele kongressile Eesti ajaloos ühtekokku 303 inimest: kirikuõpetajaid, usuõpetajaid, koguduste asemikke, köstreid ja kooliõpetajaid. Kui 100 aastat tagasi oli eesmärgiks vaba rahvakiriku loomine, siis nüüd on kõneks reformatsiooni ja saja-aastase luteri kiriku mõju meie elule.
Juubelikongressi ettevalmistava komisjoni esimees on piiskop Joel Luhamets, kes andis intervjuu Eesti Kirikule.

Kes aasta tagasi juulis konsistooriumi otsusega moodustatud kirikukongressi ettevalmistavasse komisjoni kuuluvad?
Joel Luhamets: Seal on vaimulike konverentsi, kirikumuusika liidu ja juhatuseesimeeste esindajaid. Toimkonda kuuluvad peapiiskop Urmas Viilma, kantsler Ülle Keel, assessor Kadri Põder, praost Ants Tooming ja teisi abilisi, kes aitavad välja töötada jumalateenistuste kavasid.

Kui äsja alanud Eesti Vabariigi 100. aastapäeva tähistamisele eelnes proloog Peterburis Jaani kirikus ja Mihkli kirikus, siis kas on ka kongressil eelsündmusi.
Tahame meenutada kõiki kiriku töötegijaid meie alal. Reformatsiooni järel on luterlikke vaimulikke Eestis olnud 2745, on Kristjan Luhamets kokku arvutanud. Neid kõiki enam ei mäletata, aga tahame, et igas kihelkonnas süütaksid koguduseliikmed õpetajate ja ustavate töötegijate haudadel küünlad. See oleks kongressi eelõhtul, Kristuse taevaminemispühal, neljapäeval, 25. mail kella 19 paiku.
Kongressi üritused saavad alguse Kolga-Jaanis, kus teenis Villem Reiman, üks kesksemaid 100 aasta taguse kongressi ettevalmistajaid. Tal oli tegelikult kiriku põhikiri valmis juba kümmekond aastat varem. Reiman EELK asutamisel Tartus ei osalenud, sest Jumal kutsus ta ajast igavikku mõni päev enne kongressi. Seepärast kutsub Kolga-Jaani kogudus rahvast 25. mail kella 15 surnuaeda Reimani hauale. Tema mälestussamba juures on väike mälestushetk.
Tartus käiakse samal õhtul Raadi surnuaias, kuhu on maetud Otto Wilhelm Masing, Jakob Hurt, Rudolf Kallas, Urmas Petti. Seal on palju neid, kelle haudadele tahaks küünla panna. Püütakse käia ka teistel surnuaedadel. Vaimulikud saavad õhtul veel koos istuda. Soovijad võivad aga Pauluse kirikusse Põhjamaade sümfooniaorkestri tasulisele kontserdile minna. Kongressile registreerimine algab juba 25. mai õhtul. Registreerudes saavad konverentsist osavõtjad kontserdile tasuta piletid.
Ja reede, 26. mai algab pärja asetamisega Reimani mälestussamba jalamile Toomemäel.

Seda kongressi võiks nimetada järjekorras kolmandaks, kui mõelda sellele, et kümme aastat tagasi oli Tartus samuti kongress.
Oleme nimetanud eelseisva kongressi juubelikongressiks, et tuua esile tähtpäevi: reformatsioon 500 ja EELK 100. Kongressi pidamiseks on Tartu Pauluse kirik hea koht, sest siin on linna suurim saal. sada aastat tagasi kogunes rahvas küll Treffneri kooli, ent ei mahtunud sinna ära ja viidi poeglaste gümnaasiumi, ka Vanemuisesse.

Ka seekord kestab kirikukongress Tartus kaks päeva. Millega osalejaid üllatatakse?
Esimene kongressi päev, reede, 26. mai algab kõigile ühise ettekandega, mille peab Euroopa Kirikute Konverentsi peasekretär isa Heikki Huttunen. Päeva teine pool jääb vaimulike, koguduste juhatuseesimeeste ja kirikumuusikute eraldi päevakorraga sisustatud konverentsidele. Päeva lõpetab Tartu linnapea vastuvõtt ja pidulik õhtusöök Dorpati konverentsikeskuses. Plaanis on süüa neid toite, mida tavaliselt sõi Martin Luther pidupäevadel. Õpetaja Kristel Engman on retseptid hankinud ja kokad on arvanud, et nad saavad nende toitude valmistamisega hakkama.

Pauluse kirik mahutab 1100 inimest. Keda te juubelikongressile ootate?
Kongressi teisele päevale ootame kõiki EELK koguduste liikmeid. Laupäev algab kell 10 piduliku jumalateenistusega, millest teeb salvestuse ka Eesti Televisioon. Jumalateenistusele järgnevad kongressi peaettekanded, mida peavad peapiiskop Urmas Viilma, professorid Tarmo Soomere ja Margit Sutrop.
Pauluse kirik on 27. mail avatud kõikidele inimestele. Sinna võib end registreerida, aga ei pruugi. Kui seda teha (registreerida saab 21. maini – R. P.) ja maksta 10 eurot, saab konverentsi materjalid ja kiriku aias lõunat süüa. Soovitan seda teha, sest päev on tõesti pikk. Ka päeva teine pool on huvitav kõikidele. Sinna mahuvad külaliste tervitused, postmargi „Reformatsioon 500“ esitlemine, kongressi deklaratsiooni arutelu ja vastuvõtmine ning päev lõpeb piduliku kontsertpalvusega mille käigus toimub ka autasude üleandmine.
Loomulikult ootame osalema kõrgeid riigiametnikke ning partnerkirikute ja sõpruskoguduste esindajaid. Nende hulgas Soome kiriku peapiiskoppi Kari Mäkineni.

Kuidas juubelikongress Tartu linnapildis nähtavaks saab? Kristlastel oleks ju uhke teada anda, et selline suur sündmus aset leiab.
Pauluse kiriku seinale pannakse suur kongressi plakat. Kongress kahjuks küll rohkem linnapildis nähtavaks ei saa, kui vaid neljapäeva õhtul süttivad surnuaedades vaimulike haudadel küünlad ja Villem Reimani ausamba jalamile asetatakse reede hommikul lillekimp. Reede pärastlõunal peavad vaimulikud oma konverentsi Tartu Ülikooli-Jaani kirikus ja kirikumuusikud kogunevad Maarja koguduse majas. Juhatuseesimehed peavad oma konverentsi kongressi peamajas Tartu Pauluse kirikus.

Kes Tartusse ei tule, jääb minu arvates millestki väga olulisest ilma.
Ma arvan ka. Kongressiga tähistatakse nii reformatsiooni 500. kui ka EELK 100. aastapäeva – mõlemad pöördelised sündmused on mõjutanud meie elu ja mõjutavad jätkuvalt. Nende sündmuste teadvustamine kuulub hariduse ja kultuuri juurde. See on nagu oma ema ja isa tundmine. Kui sa nendest midagi ei tea, jääd paljust ilma.

Toitlustaja on valmis suurele rahvahulgale süüa tegema?
Toitlustamise püüame korraldada mõlemal päeval Pauluse kirikus ja kiriku aias. Päevastes toidukordades ei ole midagi luksuslikku, kuid need peaksid siiski tööks jõudu ja rõõmsat meelt andma. Loodame, et ühised toidukorrad pakuvad osaduse ja kokkukuuluvuse tunnet kõigile kohaletulnutele.

Kas kongressi ajal saab ka mõnd näitust näha?
Plaanis on mitu näitust: reformatsioonist, misjonikeskuse tööst, kristlikest koolidest, vaimulike riideid ja altarikatteid tutvustab Maila Luht, loengute eel ja järel näidatakse videoklippe erinevatest töölõikudest. Kongressil esitletakse reformatsiooni 500. aastapäevale pühendatud postmarki ja ümbrikku.

Mida ütled kongressil vastuvõetava deklaratsiooni kohta?
Kongressiga seoses on vaimulikel soov pöörduda kirikurahva ja ühiskonna poole. Tänapäevaste teesidega deklaratsiooni ettevalmistamine käib ja selle arutelu lõpeb kongressil. Vaimulikele oli üleskutse, et nad oma seisukohti esitaks, neid tuli ja seisukohtade läbitöötamiseks moodustati toimkond. Praegu koostatakse tervikteksti. See ei ole kerge, tänapäeva ühiskonnas on üldiselt aktsepteeritud patte, millest on parem mitte rääkida. Kui sa seda teed, arvatakse sind ühiskonnast välja. Kui sa seda ei tee, pole deklaratsioonil mõtet.
See on paras proovikivi, aga aeg-ajalt peame endale selgeks mõtlema kesksed asjad, millest kinni hoiame ja millele toetume, et me ei hajuks, ei lahustuks. See maailm peab jumalariiki integreeruma, mitte vastupidi.
Rita Puidet

EELK juubelikongressi kava
Reede, 26. mai
Kell 10 Tartu Pauluse kirikus jumalateenistus, kongressi avamine ja Heikki Huttuneni ettekanne.
Kell 12 lõunasöök.
Kell 14 vaimulike konverents Jaani kirikus.
Kell 14 juhatuseesimeeste konverents Pauluse kirikus.
Kell 14 kirikumuusikute konverents Maarja koguduse majas.
Kell 20 pidulik õhtusöök Dorpati konverentsikeskuses.
Laupäev, 27. mai
Kell 10 jumalateenistus Pauluse kirikus.
Kell 12 ettekannete kuulamine.
Kell 14 lõunasöök.
Kell 15 kongress jätkub: raamatu ja postmargi esitlused, deklaratsiooni arutelu ja vastuvõtmine, Eesti ja Soome kiriku koostöölepingule allakirjutamine, tervitused.
Kell 18 kontsert-tänupalvus, autasustamine.