Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Koguduste juhid koos

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Aasta juhatuseesimeheks valiti Rapla koguduse juhatuse esimees Raivo Erm. Sirje Semm

Möödunud nädalavahetusel said Nelijärve puhkekeskuses kokku koguduste juhatuste esimehed ja liikmed.

EELK 169 kogudusest oli oma esindaja saatnud üle kolme­kümne koguduse. XII konverentsile kolmeks päevaks kokku tulnud juhatuste juhid said osa võtta jumalateenistusest, kuulata ettekandeid, ise arutleda, suhelda ja puhata. Oma väljapanekuga oli kohal ka Pauluse raamatupood. Päevad kulgesid mõõdukalt rahulikus tempos.

Kirikus ja kirikuga
Kui Eesti Kiriku esindus laupäeval Nelijärvele jõudis, oli teise päeva töötubade voor käimas. Tartu Maarja koguduse juhatuse esimehe Lea Saare juhitud töötuppa me ei jõudnud. Misjonär Kirsti Malmi, kes teeb tööd Lasnamäe koguduse asutamiseks, juhtis arutelu koguduse tööst liikmeskonnaga, põhinedes Pauluse roomlastele ja korintlastele adresseeritud kirjades räägitud ühe ihu paljudest liikmetest. Oma tausta avades rääkis igaüks kiriku juurde jõudmisest. Tallinna Kaarli koguduse juhatuse esimees Vootele Hansen on koguduse juhtimise juures olnud 1987. aastast, 1990. a valitud juhatuse esimeheks ja pidanud seda ametit väikese vaheajaga 32 aastat.
Jõgeva koguduse juhatuse esimees Mare Rosin oli 27 aastat tagasi tegev kultuurivaldkonnas, kui liitus inimestega, kes asutasid Jõgeva koguduse. Nüüd teeb endisest lastesõimest kohandatud kirikus koos käiv kogudus pingutusi oma kiriku ehitamiseks.
Kuigi ammu ei ole enam meil nn massileeri, jäävad leeritatud erinevatel põhjustel kogudusest eemale. Hageri koguduse kauaaegne juhatuse esimees Agu Kaljuste küsis, miks nägi ta oma leeriõde kirikus teist korda alles kuldleeris.
Kogudusse kasvamiseks on tarvis isiklikku kutset ja ülesandeid. Saarte praost Anti Toplaan nimetas väga oluliseks liikmete meelespidamist tähtpäevadel. Pühas näiteks on juba aastaid saadetud liikmetele jõulutervituseks Eesti Kiriku seinakalender. Kalender koduseinal tuletab igal päeval kogu aasta jooksul kodukogudust meelde.
Tööd noortega peeti ülioluliseks nende maailmapildi kujundamisel. Linna- ja maakogudused maadlevad erinevate probleemidega. Igas koguduses on vaid teatud arv aktiivseid liikmeid, kellega saab alati arvestada, kuigi maksumaksjate liikmete ja hingede arv on kordades suurem. Ühisest murede jagamisest ka õpiti, milliseid töömeetodeid edaspidi kasutada.
Mitmel puhul võeti kõneks ka Eesti Kirikus ilmunud lood. Minu arvates oli see diskussioon väga vajalik. Tähendab lehte loetakse ja mõeldakse kaasa, ka siis, kui mõni artikkel oma mõtetega kokku ei sobitu. Nii nagu me inimestena oleme erinevad, on ka arvamused erinevad ja kirikuleht on nende avaldamise platvormiks.

Kaasa mõtlema
Peapiiskop Urmas Viilma kõneles alustuseks riigist (omavalitsus) ja kirikust (kogudus) kui võrdsetest partneritest, sest inimesed, keda teenitakse, on ju samad. Tema jutuajamises koguduseelu juhtidega oli hoolimist ja ausust, rääkides mitmest teemast mitte loosunglikult, vaid siira murelikkusega. Küllap sai palju mõistetavamaks ka kirikuvalitsuse toimimine ühes või teises küsimuses. Oluliseks peab peapiiskop tasakaalu hoidmist. „Kogudus on perekond, ka kirik on perekond. Me ei viska oma perekonnast välja neid, kelle eluviisid meile ei sobi. Me armastame oma perekonna liiget ka siis, kui mõistame hukka tema käitumise,“ ütles ta.
Kantsler Andrus Mõttuselt oodati ettekannet vahenditest kirikutöö ülesehitamiseks. Kui kutsujad eeldasid, et kõneldakse rahast, siis kantsler keskendus arvudele ja inimestele. Ta pidas oluliseks, et inimesed tuleksid kiriku juurde ja selleks tuleb teha kuulutustööd igal võimalikul juhul. Oluline on uute liikmete kutsumine läbi ristimise ja leeriõnnistuse. Kui tulevad inimesed, tulevad ka vahendid.
Pühapäevasel pidulikul lõunasöögil kuulutati Raivo Erm aasta juhatuseesimeheks, kes valiti viie kandidaadi seast. Ta on Rapla koguduse nõukogusse valitud 1997 ja alates 2003. a olnud juhatuse esimees. Majandusinimesena on ta aidanud korraldada pastoraadi ja kiriku suuremahulist remonti ning tegelnud koguduse maade arendamisega. Ees ootab teda tunnustusega kaasnev rahaline toetus konsistooriumilt, millega palverännakule minna.
Lõpupalve pidas Juuru koguduse juhatuse esimees Joel-Siimo Põld, mullu aasta juhatuseesimeheks valitu.
Konverents keskendus koguduse juhtimise teemadele, aga sama oluline oli kogukonna (laiemalt ka riigi) ja koguduse (kiriku) koostoimimine. Kuulati kirikukogu juhatuse liikme Urmas Arumäe, rahvastikuminister Riina Solmani ettekandeid ning vestlusringi, kus osalesid kiriku ja riigi esindajad. Õhtuti nauditi üksteise seltsi ja laupäeval kuulati torupillitüdrukute mängu.
Korraldustiimis olid Peeter Grossberg (Tallinna Jaani), Raivo Erm (Rapla), Laidi Suumann (Tuhala), Vootele Hansen (Tallinna Kaarli), Ülle Gunin ja Annike Maripuu (mõlemad Tallinna Püha Vaimu). Otsustati, et järgmisel aastal ollakse koos kaks päeva ja keskendutakse olulistele töölõikudele koguduses.
Sirje Semm