Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Koguduste elu kajastusi

21.12.2018 | | Rubriik: Kirikuelu

scripta_annalia_2018_joululisagaLääne praostkonna Scripta Annalia

Lääne praostkonna aastakiri Scripta Annalia on juba aastakümneid olnud oodatud väljaanne nii oma praostkonnas kui ka koguduste sõprade hulgas. Ajakiri võtab kokku Lääne praostkonna koguduste aasta peamised sündmused.
Juhtkiri on piiskop Tiit Salumäelt, kes räägib imest ja imestamisest, kiirusest ja rahust ning kõige peamisest siin elus – armastusest. Praost Leevi Reinaru räägib kõigi maiste võimukandjate piire ületavast lubadusest, mida pakub jõulusõnum – jäädava hingekodu leidmisest Jumala täiuslikus osaduses. Emeriitpeapiiskop Andres Põder teeb kokkuvõtte teema-aastast „Eesti usk“.
Portreelood on aasta vaimulikust Leevi Reinarust, aasta eurooplasest Tiit Salumäest, Haapsalu koguduse abiõpetajaks saanud Kristo Hüdsi perest ja Piirsalu koguduse elushoidjast Maie Hinnost.
Aasta sündmuste seas on kokkuvõtted sõnas ja pildis praostkonna laulupäevast ja muusika-aastast. Kõige mahukam osa aastaraamatust on pühendatud koguduste 2018. aasta tegemistele ja sündmustele. Ajakirja vahel on ka lisaleht jõuluaja sündmustest.
Aastakirja väljaandmine on küll aeganõudev tegevus ühe paikkonna kirikuajaloo talletamisel, aga tänuväärne allikas tulevastele kirikuloo uurijatele.

katedraali

Katedraali Sõnumid
Tallinna piiskopliku toomkoguduse jõulukuu infokiri ilmus advendiaja alguses ja seega on ka jutlus ajakohane. Tutvustatakse Maarja medali laureaati Henning von Wistinghausenit, oma koguduse koori Laudate Dominum, toomkooli. Lisaks jõulukuu sündmustele antakse infokirjas ülevaade sõnas ja pildis aasta tähtsündmustest. Õpetaja Arho Tuhkru tänab koguduse liikmeid toetuse eest ning tuletab meelde liikmemaksu tasumist.

 

 

 

 

IlmavalgusIlmavalgus
Tartu Maarja koguduse infokiri sisaldab koguduse õpetaja Joona Toivaneni jutluse, Tartu linnapea Urmas Klaasi jõulutervituse, ülevaate Maarja kiriku ehitamise edenemisest, Maar­jateatri uuest lavastusest ning juubelilaulupeoks valmistumisest. Teadaolevalt möödub eeloleval suvel 150 aastat I üldlaulupeost, mis toimus 1869. a Tartus.

 

 

 

 

ValvakeValvake!
Tartu Pauluse kirik on saatnud traditsiooniliselt oma koguduse liikmetele kirja, milles detsembrikuu kuukiri Pauluse Kiri ja seekord brošüür piiskop Joel Luhametsa ettekandega, mille ta pidas suvel vennastekoguduse suvepäevadel Pühalepa palvemajas. Piiskop kirjutab: „Me võime sattuda olukorda, et meile ei jää ühtegi tugipunkti. Ainus, mis alles jääb, on usk.“ Ja soovitab hoida korras oma vaimulik seisukord.
Koguduse liikmete poole pöördub õpetaja Kristjan Luhamets. Mälestatakse koguduse liiget Heldur Tüütsi, tutvustatakse uusi töötegijaid ja antakse ülevaade koguduse sündmustest ning kirikus toimuvatest kontsertidest.
Eesti Kirik

Seadus on ju antud Moosese kaudu, arm ja tõde aga tulnud Jeesuse Kristuse kaudu. (Jh 1:17)