Esileht » Uudis » Uudised »

Kogudusse toodi häid sõnumeid

22.12.2010 | | Rubriik: Uudised

Õpetaja Joel Luhamets koguduse keskel. Jaan Süld  Pühapäeval kogunes Tartu Pauluse kirik puupüsti rahvast täis – tähistati ühe Eesti suurema koguduse 100. sünnipäeva. Kingitusena anti kogudusele üle remonditud tiibhoone.
«Kui armsad on sinu hooned, Issand Sebaot! Issanda õuesid igatseb ja ihaldab mu hing; mu süda ja mu ihu hüüavad rõõmsasti elava Jumala poole» (Ps 84:2), on hõiskamine ja kiidulaul, mis täitis sel jumalateenistusel pühakoja. Esmalt teoloogiadoktorant Elo Sülla öelduna, õpetaja praost Joel Luhametsa ja jutluses peapiiskop Andres Põderi kinnitatuna, aga ka kooride laulduna.
Tuhandete südamete rõõm
Sada aastat muutus sel päeval tähenduslikuks. Aabraham oli sada aastat vana, kui talle sündis Iisak, kelle järeltulijad said Jumala tõotuse järgi suureks rahvaks. Saja-aastane kogudus aga on võtnud ette kiriku suurremondi, millele õpetaja Luhamets palus Jumala õnnistust. Sest koguduse aastapäevaks valminud tiibhoone on vaid osa hiiglaslikust ettevõtmisest.
Kerge pole olnud 1944. aastal hävinud kiriku saatus. Pühakoda võeti uuesti kasutusele alles 1966. aastal ja paraku ainult osaliselt. 2005. aasta detsembris loodi sihtasutus Tartu Pauluse Kirik eesmärgiga taastada pühakoda täies mahus. Seda tehakse suure lootuse ja rõõmuga, rõhutab alati juhatuse esimees Elo Süld.
Kiriku rajamise rõõmu väljendas jutluses ka peapiiskop Põder. «Kes suudaks kokku arvata tuhandete südamete rõõmu saja aasta jooksul? See on ju rõõmusõnum, mida me kuulutame,» ütles peapiiskop. Ja rõõm on kannatusest vägevam, sest siin kirikus on Issand usuvendade ja -õdede lähedal.  
Eluvalgust paluti Issandalt ohtralt ka laulude kaudu. Orelil saatis teenistust ja juhatas kammerkoori Anna Humal, laste-, noorte- ja naiskoori juhatas Tiina Luhamets. Armulauda aitas jagada teoloogiamagister Tiit Pädam.  
Täis häid tegusid
Kogudusele soovis häid soove sünnipäevaks kultuuriminister Laine Jänes ja meenutas Taaveti sõnu oma pojale: «Ehita tempel, ära karda, ära kohku.» Ka soovis ta usku, et ükskord saab see koda päriselt valmis.
Aga tegu pole vaid koja või hoone olulisusega, oli Tartu linnapea Urmas Kruuse sõnum kogudusele. Ennekõike on tähtis töö ja head teod, mida seal tehakse, kinnitas ta sihtasutuse nõukogu esimehena. «Siin majas tehakse häid tegusid laste ja vanurite ning nende jaoks, kel tee on jalge alt kadunud,» ütles Kruuse.
Jumalateenistusel viibisid ka arhitektid Merja Nieminen, Kari Järvinen, Jukka Saino ja Eero Kotkas, tiibhoonet ehitanud Nordecon Ehitusest Peeter Voovere ja Andres Salusaar. Viimane tunnistas, et «see ei olnud kiire jalutuskäik», lootes, et valminud hoone on kogudusele rõõmuks.
Pärast jumalateenistust said kogudus ja külalised tutvuda uuenenud tiibhoonega ja kiidusõnadest puudust ei olnud. Koguduses teeniv Soome kiriku misjonär Sakari Seppälä sõnas jutuajamises, et nüüd jääb vaid palvetada, et hästi-hästi palju inimesi tee kiriku juurde leiaks.
Rita Puidet

Tuleb inimesi idast ja läänest, põhjast ja lõunast, ja nad istuvad lauas Jumala riigis. (Lk 13:29)