Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kogudus sai kauaoodatud pastoraadi

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Rõõm uuest koguduse kodust: Jüri koguduse õpetaja Tanel Ots (vasakult), vallavanemad Aimur Liiva ja Mart Võrklaev. Jüri koguduse arhiiv

Esimesel ülestõusmispühal oli Jüri kogudusel eriliselt ilus päev, sest avati endisest sotsiaalmajast ümber ehitatud kogudusemaja esimene korrus.

Uue maja avamisele oli koguduse rõõmu jagama tulnud kohalikku rahvast ja kolm vallavanemat: Mart Võrklaev Raest, Aimur Liiva Kiilist ja Andre Sepp Raasikult.

Ilma oma majata
Kaheksakümmend aastat on Jüri kogudus pidanud läbi ajama oma majata. Kui teised kogudused said veerandsajandi eest hoogsalt tagastatud pastoraate remontida, siis Jüri uhke pastoraat otsustati 1988 pärast väiksemat põlengut lammutada. Kirikus on küll kaks pisikest kõrvalruumi, ent seda on koguduse vajaduseks liiga vähe. Aastaid kasutati kogudusetööks valla tavandimajas veevärgita ja ahjuküttega ruumi kalmistu väravas.
„Alles 2006. aastal, kui kolisime kogudusetööks kohandatud korterisse valla sotsiaalmajas, jõudis tsivilisatsioon Jüri koguduseni – saime enda kasutusse esimese veekraani ja veega tualeti siseruumides,“ naerab koguduse õpetaja Tanel Ots. Seesama hoone kunagise pastoraadi kinnistul ongi nüüdseks terves ulatuses kogudusemajana kasutuses.
Rae vald on seal kunagi asunud kuuest sotsiaalkorterist paari aasta tagant ühe kogudusele vabastanud ja kogudus on neid käepäraste vahenditega ka oma tööks kohandanud. „Möödunud talvel kolis aga viimane üürnik majast välja ja kogudus alustas majas kapitaalremonti,“ selgitab Tanel Ots. „Lammutati peaaegu kõik vaheseinad ja lõigati uusi avasid ka kandeseintesse, et saavutada maksimaalne avatus kogu korruse ulatuses. Puitpõrandad asendati küttekaabliga betoonpinnaga ning telliseni puhastatud välisseinad krohviti ja viimistleti uuesti. Vahetati kogu korruse aknad.“

Tulevikuplaanid
Kogudusemaja piduliku avamisega ülestõusmispühal ei saanud maja kaugeltki veel valmis. Sellega tähistati alles esimese etapi lõppemist. Maja välisilmet muutmata saadi korda umbes sada ruutmeetrit esimesel korrusel. „Remont suudeti ette võtta tänu sellele, et 2014. aastal õnnestus kogudusel müüa elamumaakrunt. See andis võimaluse igati tänapäevaseks remondiks. Kui praegu köetakse veel ahju, siis sügiseks peaks maja soojaks saama tänu maaküttele,“ on Tanel Ots lootusrikas. „Järgmises etapis ootab ees maja soojustamine ja sellega koos uus välisviimistlus. Plaanis on rajada hoone lõunaküljele terrass vaatega kirikumõisa pargi tiigile. Vajalike panipaikade, tuulekoja ning tänapäevase kogudusemaja juures vajaliku saunaruumi jagu juurdeehitusi aitavad parandada hoone välisilmet.“
Edaspidi tahetakse ehitada teisele korrusele väike ametikorter, kus võiks elada mõni koguduse töötegija, kes oleks ööpäev läbi kohal. Kogudusemaja ei tähenda ainult majanduslikku toimetulekut, vaid ennekõike sisulist tööd ja osaduslikku koguduseelu.
Uues kogudusemajas on väljas Eduard Viiralti piibliteemalised tööd, mis ta on teinud Jüri vanas pastoraadis pastor Eduard Tennmanni juures elades.
Kui läinud kesknädalal õpetajale helistasin, sõnas Tanel Ots, et kohe-kohe jõuab kirikusse kohalik lasteaed. Ja nii on see igal kevadel – lasteaialapsed tuuakse kirikuga tutvuma ja neile selgitatakse kirikupühade olemust.
Rita Puidet