Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Kogudus ammutab minevikust, et luua tulevikku

08.08.2018 | | Rubriik: Kirikuelu

Festivali ajal toimub kontsert Otepää kirikus, kuhu Kessleril valmis orel 1853. aastal.

Tartu Maarja kogudus ja sihtasutus korraldavad orelimeister Ernst Carl Kesslerile (1808–1863) pühendatud festivali ning pakuvad ühtlasi võimaluse annetada pühakoja taastamiseks ja sinna ehitatava Kessleri stiilis oreli heaks.

Sealses koguduses on muusikat ja musitseerimist ikka aus hoitud, kui mõelda kas või peaaegu 150 aastat tagasi kirikus toimunud esimese laulupeo peaproovile. Koguduse nimepäeval, rukkimaarjapäeval 15. augustil on kogudusemajas mitu head aastat peetud kultuuriloolist konverentsi. Seekordne konverents on saanud teemaks „Orelimeister Kessler ja tema aeg“. Ettevõtmisi on aga rohkemgi – kolm päeva muusika, kõnede ja naljamänguga moodustavad ühtekokku festivali.
Rukkimaarjapäeva keskpäeval algaval konverentsil saab kuulda Kessleri elust ja kultuurielust Tartus tema eluajal ning Miina Härmast, omal ajal Tartus elanud ja Maarja kirikus esinenud esimesest eesti naisorganistist.
Konverentsi lõpetuseks kuuleb muusikat koguduses tegutsevalt ansamblilt Servimus Dominum. Ansambel esitleb oma verivärsket esimest plaati „Helid Kessleri orelitelt“. Ansamblisse kuuluvad Helika Gustavson-Rätsep, Anneli Klaus ja Kalle Loona. Päeva võib aga lõpetada Tartu Maarja kiriku kunagises asukohas, ülikooli peahoones, kus koguduseliikmed ja nende sõbrad etendavad koguduseliikme Loone Otsa naljamängu Kessleri elust. Pileti saab osta Piletilevist või kogudusest. Enne etendust saab aga tutvuda kiriku ehitustöödega. Tööde käiku tutvustab sihtasutuse juhataja Silvia Leiaru.
Eesti muusikat läbi aastasaja kuuleb aga 13. augusti õhtul Anna Humala esituses Tartu Pauluse kirikus ja järgmisel õhtul Otepää kirikus, kus kümme aastat enne surma valmis meistril tänini säilinud pill. Klassikalist muusikat ja rahvamuusika töötlusi esitavad seal Merle Kollom orelil ja Lembit Saarsalu saksofonil. Sissepääs mõlemale kontserdile on annetusega Maarja kiriku oreli heaks.
Tartu Maarja kiriku taastamist saab toetada, annetades Tartu Maarja Kiriku SA kontole EE132200221021269201 Swedbankis.
Rita Puidet

Kristus ütleb: Tulge minu juurde kõik, kes olete vaevatud ja koormatud, ja mina annan teile hingamise! (Mt 11:28)