Esileht » Uudis » Esileht »

Koeru kirik saab uued kellad

21.03.2018 | | Rubriik: Esileht

Rinckeri valukojas valati koguduse toetaja Kaupo Normanni mälestuseks umbes 500 kilo kaaluv kell.
2 x koguduse arhiiv

Saksamaal tööstuslinnas Sinnis valati 2. märtsil Rinckeri valukojas Koeru kirikule uued kellad.

Märts algas Koeru kogudust teenivale diakonile Jaanus Tammistele ja juhatuse esimehele Eltsa Lõokesele erakordse sündmusega, sest nad said näha, kuidas kirikule valati kaks uut kella. Valamise juures oli ka kogu ettevõtmist korraldanud Toomas Mäeväli.
Eriti huvitavaks ja omamoodi eriliseks tegi kellavalamise asjaolu, et tol päeval valati kokku viis kella, kaks neist Wormsi toomkirikusse Saksamaal. Rinckeri valukoda on üks vanemaid Euroopas, asutatud aastal 1590. Sealses valukojas valati ka Keila kiriku kellad. Tegu on perefirmaga ja praegu valab kelli 13. põlvkond.
Jaanus Tammiste ütleb, et kogudus lootis kellasid näha ülestõusmispühade ajal, ent sellega tuleb siiski veel oodata. Ka pole veel valmis kellatilad. Suurem kell kaalub Toomas Mäevälja sõnul umbes 500 ja väiksem 200 kilo. Traditsiooni kohaselt sümboliseerib kellade valamine Jeesuse ristisurma ja ülestõusmist. Kellad valatakse reedel kell 15, siis nad kaevatakse koos vormiga maa sisse ja võetakse pühapäeval välja.
Raha suurema kella valamiseks tuli kunagi Ameerikasse siirdunud koguduse ustavalt toetajalt Kaupo Normannilt ja valati tema mälestuseks. See on Lunastaja kell. Väiksema kella eest tasus nüüdseks juba endine Koeru vald ning sellel kellal on valla lipp ja kiri „Hoia, Jumal, Eestit“. See kell märgib Eesti juubeliaastat.
Augustiks loodetakse kellad torni saada ja sügiseks peaks paigas olema ka helistamismehhanism. Sügiseks loodetakse valmis saada ka uus kellatool ja kellatoale ette panna uued aknad. Siis saab tornis olema kokku kolm kella: aastal 2002 vahetati vana mõrane kell uuema, 1897 Peterburis valatud kella vastu, mis oma kaalult jääb kahe uue vahepeale. Kelli helistades tekib edaspidi minoorne kolmkõla.
Madlipäeval, 22. juulil on kiriku aastapäev (kirik on pühitsetud 22. juulil 1287). Siis on vägagi põhjust kirikusse uudistama minna, sest tellingutes jumalakojas on plaanis avada ühe võlviku ulatuses maalingud. Seda hakatakse tegema Hilkka Hiiopi eestvõttel.
Kõik annetused kiriku heaks on teretulnud. EELK Koeru koguduse konto SEBs on EE261010702008531005.
Rita Puidet

Pildigalerii:

Üle 400 aasta vanas valukojas õpib ametit 14. põlvkond. Uued kellad on valmis.

Õnnis on rahvas, kelle Jumal on Issand, rahvas, kelle tema on valinud enesele pärisosaks. (Ps 33:12)