Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Koduplaneeti päästmas

/ Autor: / Rubriik: Arvamus / Number:  /

31. oktoobrist 12. novembrini toimub Šotimaal Glasgow’s järjekordne ÜRO kliimamuutuste tippkohtumine. Kogu maailmast sõidavad sinna kokku eksperdid ja riigijuhid, et arutada meetmeid kliima soojenemise peatamiseks.

Enamik teadlastest kinnitab, et eelkõige peab vähendama fossiilsete kütuste nagu kivisöe, nafta ja maagaasi põletamist. Selle asemel tuleks kasutusele võtta keskkonnasõbralikumad energiaallikad, ent üleöö seda paraku teha ei saa.

Alternatiiviks oleks radikaalne energiatootmise kärpimine. Kuid see tähendaks muu hulgas tööstustoodangu ning auto- ja lennureiside vähendamist, millega paljudel jõukates riikides elavatel inimestel oleks raske leppida. Samuti on paljudele vastumeelne üleskutse süüa vähem liha, ehkki karjakasvatuse tagajärjel tekkiv metaan annab samuti kliima soojenemisel oma panuse.

Lisaks on kliimamuutuste tõkestamiseks vajalikes meetmetes raske kokku leppida, sest iga riik seisab eeskätt oma kodanike heaolu ning lühiajaliste majanduslike huvide eest. Teadlased hoiatavad aga järjest valjemalt, et aega on jäänud vähe. Kui lähema kümne aasta jooksul läbimurret ei saavutata, tuleb silmitsi seista tõsiste tagajärgedega, mis puudutavad nii ökosüsteemi, inimeste elukvaliteeti kui majandusarengut. Glasgow’ tippkohtumiselt ootab maailma avalikkus seetõttu otsustavat tegutsemist.

Enesestmõistetavalt on planeedi tulevik südamelähedane ka usutegelastele. Eriti aktiivne on selles osas juba mõnda aega olnud Rooma paavst Franciscus. Näiteks tema eesti keeldegi tõlgitud entsüklikat „Laudato Si“ tasub lugeda ka mittekatoliiklastel, sest seal on keskkonnaproblemaatikat seletatud lihtsalt ja loetavalt, lähtudes seejuures nii teaduslikust kui vaimulikust perspektiivist.

Franciscusel oli kindel plaan ka Glasgow’sse sõita, kuid äsja teatas Vatikan visiidi ärajäämisest. Arvatakse, et põhjuseks on paavsti aeglane taastumine hiljutisest käärsooleoperatsioonist. Siiski võõrustas Franciscus oktoobri alguses Vatikanis maailma usujuhtide teemakohast kohtumist, millest kristlaste kõrval võtsid osa islami, judaismi, hinduismi, sikhismi, budismi, taoismi, zoroastrismi, konfutsianismi ja džainismi esindajad. Luterlikku Maailmaliitu esindas ametist lahkuv peasekretär Martin Junge ühes Tansaania piiskopi Fredrick Shooga. Teistest kirikupeadest olid kohal näiteks Canterbury peapiiskop Justin Welby ja Konstantinoopoli patriarh Bartholomeos I.

Vastu võeti ka ühisdeklaratsioon, milles on muu hulgas öeldud: „Palvetame, et meie inimperekond võiks ühineda, päästmaks me ühist kodu, enne kui on liiga hilja. Tulevased põlved ei andesta meile kunagi, kui raiskame selle väärtusliku võimaluse. Me oleme pärinud aia; me ei tohi oma lastele jätta kõrbe.“

Kahju ainult, et meil Eestis kliimamuutustega seonduv nii vähe avalikku tähelepanu pälvib. Ehk oleks abi sellest, kui kirikud ka sel teemal jõulisemalt sõna võtaksid. Algav Glasgow’ tippkohtumine pakub selleks hea võimaluse.

 

 

 

 

Rain Soosaar,

kodanik