Esileht » Elu ja Inimesed » Persoon kaasajast »

Kodukoha uurimisele pühendatud elu

12.02.2014 | | Rubriik: Persoon kaasajast

Tverdjanski3Läänemaa teenetemärk antakse sel aastal Kullamaal elavale põlisele metsamehele Lembitu Tverdjanskile (fotol).

Lembitu on mees, kes palju jõuab. Poolsada aastat metsamehena tegutsenud, on ta pälvinud sel alal elutööpreemia, aga teda on jätkunud ka kiriku juurde. Pärast leeri Haapsalus, aga pensionile jäänuna kodukohas Kullamaal. Lembitu on üks neid, kes koos abikaasaga vabadusetuultes kiriku juurde tuli ja jäi. Siis lasid nad end ka laulatada.
Jäänud 15 aasta eest pensionile, ei raatsinud ta kodus istuda. «Ei saanud end laokile jätta,» ütleb Lembitu enda kohta. Esmalt kirjutas ta loodus- ja kodulooalaseid projekte ja käis koolilastega mööda metsi, nüüd istub rohkem kirjutuslaua taga. Metsaloo ja koduloo uurimisest on sündinud seitse-kaheksa raamatut. Praegu koostab ja toimetab ta teist raamatut Kullamaa kihelkonna kalmistutest.
Kullamaa koguduse nõukogu liikmena on Lembitul käsil raamatukogu korrastamine. See tähendab niiskust saanud raamatute kuivatamist, aga ennekõike süstematiseerimist, sest raamatuid on Lembitu sõnul paar-kolm tuhat. Koguduse raamatukogus on ka esimene eestikeelne piibel aastast 1739, mitu aastakäiku Ristirahva Pühapäevalehte, kust leiab kunagisi huvitavaid juhtumisi.
Lembitu on Eesti Kiriku järjepidev lugeja ja soovitab lehte lugeda ka teistel – ta teeb koguduse veebilehele avaldatust iga kuu kokkuvõtte. Kuigi inimesi jääb maal järjest vähemaks, on Kullamaa rahvas jätkuvalt kultuurilembene. «Ise peame aktiivsed olema, kuigi pole kerge inimesi kiriku juurde tuua,» ütleb Lembitu, lisades tänusõnu juhatuse esimehele Margus Jehele ja õpetajale Lembit Tammsalule.
Lembitu, kes kõige enam elus hindab oma peret, on viie lapse isa ja seitsme lapselapse vanaisa.
Rita Puidet 

Seadus on ju antud Moosese kaudu, arm ja tõde aga tulnud Jeesuse Kristuse kaudu. (Jh 1:17)