Esileht » Online » Online artiklid »

Kodu- ja väliseesti kiriku ühinemisele anti roheline tuli

13.07.2010 | | Rubriik: Online artiklid

Jaanipäeval, 24. juunil pidas E.E.L.K. Konsistoorium Torontos isungit, kus tehti kokkuvõtteid äsjalõppenud hääletusest kodu- ja väliseesti luterliku kiriku ühinemise küsimuses. Tulemus: 55st kirikukogu liikmest oli ühinemise poolt 38 (69%), vastu 13 ja neli ei osalenud hääletamisel. Seega ühinemiseks vajalik häältehulk — kaks kolmandikku poolthääli kirikukogu liikmete arvust — on koos.

Eesti taasiseseisvumisel sai võimalikuks ka tihedam läbikäimine kodu- ja väliseesti luteri kiriku vahel. Esimese tõsise koostöö tulemusena ilmus 1991. aastal uus kiriku laulu- ja palveraamat. Siis tekkisid ka kontaktid kodu- ja väliseesti vaimulike vahel, esimesed vastastikused külaskäigud ja ühised jumalateenistused.

Kuna nõukogude okupatsioon, kes lahutas kirikud, oli lõppenud, kerkis loomulikuna päevakorrale kiriku ühinemise mõte. Välis- ja kodueesti kiriku ühendamise protsess on tõusude ja mõõnadega kulgenud alates 1993. aastast. Loodi vastav nõukogu, mis pidas aktiivselt ühinemisläbirääkimisi. Kuid sellega kahjuks kaugele ei jõutud, sest hakati tegema teostamatut — põhimäärust ühtlustama.

Ühinemisega hakati taas tõsisemalt tegelema pärast peapiiskop dr Andres Tauli ametissevalimist 2007. aastal. "Minu eesmärk peapiiskopina on EELK ja E.E.L.K. ühinemine nii ruttu kui võimalik. Sõna "ühinemine" pole siin tegelikult õige kasutadagi. Ei ole teada, et keegi oleks kunagi ametlikult väitnud, et kodu- ja väliseesti luterlikud kirikud on kaks eri kirikut," sõnas Taul peapiiskopiks saades.

Toronto Peetri koguduse organist maestro Roman Toi seisukoht on alati ühene olnud: "Ma ei ole kunagi EELKst välja astunud, mind ei ole sealt kunagi välja visatud ja see kirik siin peab olema sama mis kodumaal! Meil on peamiselt ühesugune liturgia, ühesugune õpetuslik alus ja lauluraamat. Mina igatahes näen ette ühte ülemaailmset eesti kirikut, mis ulatuks Ameerikast ja Kanadast Austraaliasse."

EELK peapiiskop Andres Põder ja E.E.L.K. peapiiskop Andres Taul allkirjastasid 2009. aastal Eesti Evangeeliumi Luteriusu Kiriku ja Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku ühinemislepingu tingimuste eelnõu, kus kogu protsess punkt punktilt kirjas on (vt eelnõu täielikku teksti http://www.eelk.ee/e.e.l.k./)….

Edasi loe Eesti Elust.

Vaata, sulle tuleb sinu kuningas, õiglane ja aitaja! (Sk 9:9)