Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Kloostrisõprade kogukond Uus-Valamos

30.08.2017 | | Rubriik: Kirikuelu

Helgeloomuline Ulla Ksenia-talos oma koduuksel.

Ida-Soomes Heinävesil Uus-Valamo õigeusu munga­kloostri kõrval on kloostri ja omavalitsuse koostöös asutatud Ksenia-talo, mis pakub võimaluse alaliselt elada kloostri mõjusfääris.

300 meetri kaugusel Uus-Valamo kloostrist, maalilise Juurikkaselkä järve kaldal kaasikus asetsev omalaadne kloostrisõprade kogukond asutati 1990. aastal. Kloostrit külastades kohtusin rõõmsameelse Ksenia-talo elaniku Ullaga, kes oli valmis kompleksi tutvustama. Ulla on elanud seal veidi üle aasta.
Suure nõudluse tõttu on kogukonda raske korterit saada. Kuna Ulla ainuke tütar leidis oma vaimuliku kutsumuse Lintula kloostris nunnana, siis austusest ema soovi vastu tütre läheduses elada, sai ta kogukonnaga liituda eelisjärjekorras.
Kompleksi kuulub kolm viie korteriga ühekorruselist ridaelamut koos kõrvalhoonetega. Järve kaldal on ühiselt kasutatav saun ja Nektariose talo ehk grillkoda, mida mungadki aeg-ajalt kasutavad. Majades on 36 ja 48 ruutmeetri suurused korterid. Elanikud maksavad ise üüri ja kommunaalkulud, mis on Soome hindadega arvestades soodsad.
Ehkki valdavalt on asunikud üksikud pensioniealised naised, pole sihtrühmale ealisi või soolisi piire seatud. Elatakse ka peredena. Nõnda on hetkel 15 korteris 17 inimest.
Mitmed on leidnud endale töö kloostrist. Ullaga tutvudes jäid kohe silma tema enda õmmeldud maitsekas maani kleit ja riidest õlakott. Selgus, et Ulla saabki oma annet õmblejana kloostri heaks töötades rakendada.
Lahke võõrustaja näitas ka oma õdusat kodu, mis on kahetoaline köögi ja pisikese saunaga korter. Ühte tuppa oli sisse seatud õmblustöökoda. Teine heleda mööbliga tuba on nii elu- kui ka magamistoaks. Teler silma ei jäänud, küll oli seintel rohkelt ikoone. Aukohal nunnast tütre tehtud.
Olen kuulnud Eestis mitmeid koguduse ruumides elavaid vaimulikke muret tundmas, et kesise sissetuleku tõttu pole võimalik soetada endale eluaset, kus pensionipõlve veeta. Ehk oleks Ksenia-talo sarnane kogukondlik eluviis mõne koguduse kõrval üks võimalikke lahendusi.
Väikese kogukonna nimi Ksenia on püha õndsa Peterburi Ksenia järgi. Tema matmiskohalt on Ksenia-talo ehituse alustamiseks toodud (nurga)kivi. Enne ehituse algust pühitseti kogu ehitusealune maa.
Kätlin Liimets

Ksenia-talo asum Juurikkaselkä järve kaldal. 2 x Kätlin Liimets

Püha, püha, püha on vägede Issand! Kõik maailm on täis tema au! (Js 6:3)