Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Kirikuvanem kui visiitkaart

21.05.2014 | | Rubriik: Kirikuelu

Kauaaegse töö eest antakse EELK tänukiri Tartu Peetri koguduse vöörmündrile ja neljale kirikuvanemale.

Koguduses on iga inimene tähtis ja oodatud. Need, kes võtnud endale vabatahtlikult mõne ülesande täita, on igal juhul tänu väärt. Suurepärane võimalus tänu andmiseks on kiriku sünnipäeval nelipühal.
Esimene, kellega kirikusse tulija harilikult kokku puutub, on kirikuvanem. Olgu siis tegu pühapäevase jumalateenistuse või kontserdiga. Ikka on kirikuvanem see, kes tulijale terekäe pihku surub. Vähemalt on see nii Tartu Peetri kirikus. Neid käepigistusi võib ühel päeval kokku saada õige mitmeid.
Kõige sagedamini on kirikus tulijaid tervitamas Ülo Narva, kes kirikuvanema ametis olnud aastast 2007. Ta on praegu ka koguduse nõukogu liige nagu Ants Liiva, kes teeb vabatahtlikku tööd 1990ndatest ja on lisaks olnud koguduse laekur. Kõige kauem on koguduses olnud isa jälgedes astuv Lembit Reimann, kes mäletab lapsepõlvest, kuidas 1936. aastal käis Tartu Peetri kirikus kindral Johan Laidoner. Kirikuvanemana on ta ametis olnud üle 30 aasta. Vanaisa ja isa jälgedes on kirikutööl ka Jõgeva kogudust teeniv õpetaja Valdo Reimann.
Staažikas kirikuvanem on ka Leonhard Laanemaa, kes tervise tõttu on viimasel ajal pidanud siiski sageli koju jääma. Tema sattus Peetri kirikusse ajal, mil Maarja kogudus jumalateenistusteks siinset kirikut kasutas ja armsaks see talle jäigi – ta tuli Maarja kogudusemajast suurde kirikusse tagasi.
Koguduse õpetaja Ants Tooming on tänulik koguduse aktiivile ja EELK tänukirja saab ka juhatuse liige vöörmünder Andrus Kruusla, EELK aukirja koguduse juhatuse esimees Valdek Tagel, koorijuht Kristiina-Maria Lorenz ning koorijuhi ja organisti ametis olev Mari Tooming.
Emadepäeval kirikus abis olnud kirikuvanematele tuli tunnustus rõõmsa üllatusena ja Lembit Reimann ütles, et ju siis tuleb 8. juunil Tallinna teekond ette võtta: «Eks ma näen, kuidas võimalik on, aga usun küll, et saan.» Ja lisas, et on igal pühapäeval seni väljas olnud ja on ka edaspidi, nii kaua, kuni jaksab.
Andrus Kruusla võtab teate rõõmuga vastu ja tunnustab teisi vabatahtlikke: «Tublid mehed on siin korralikku tööd teinud. Üllatav on autasu saamine küll.» Rohkem meestel lobisemiseks aega ei ole – vaja veel altarile armulauariistad kohale asetada ja küünlad süüdata.
Rita Puidet

Tulge ja vaadake Jumala tegusid, kes on kardetav oma tegemistes inimlaste juures. (Ps 66:5)