Esileht » Elu ja Inimesed » Persoon kaasajast »

Kirikutööl üle poole sajandi

21.12.2016 | | Rubriik: Persoon kaasajast

Toomas Paul

20. detsembril möödus 55 aastat koguduseõpetaja, teoloogiadoktori, õppejõu ja publitsisti Toomas Pauli vaimuliku ordinatsioonist.

«On kallis varandus, kui rahval on kunagi olnud suuruse aeg. See on samasugune asi, nagu külmal ja pimedal talvel meenutada suve soojust ning valgeid öid ja romantikat,» kirjutab Toomas Paul raamatus «Arm ja aare». Nii pikk ametiaeg, millesse on kätketud erinevad kohustused mitmel tasandil, on küll liialdamata kandnud teoloogiapõllule suve soojust.
Tehnikukutsega Toomas Paul siirdus isa Arved Pauli jälgedes usuradadele ja ordineeriti usuteaduse instituudi lõpetamise järel 1961 õpetajaks. Ta aitab nüüdki teenida Tallinna Jaani koguduses, kuigi on 2004. aastast pensionil. Tema pikale vaimulikuteele jääb teenimine Ridala, Lihula, Martna, Valjala, Mustjala, Püha, Karja, Saaremaa Jaani, Tallinna Jaani ja Nõmme Saksa Lunastaja koguduses. Ta on olnud Saarte ja Tallinna praost, konsistooriumi assessor ja kirikukogu liige.
Toomas Pauli tohutusse tööpagasisse jääb piiblitõlkimine, osalemine  lauluraa­ma-
­­tu ja Porvoo ühisdeklaratsiooni koostamises. Teoloogiadoktori kraadiga (1994) teadlasena on ta õpetanud mitmes kõrgkoolis, olnud ja on mitme ühenduse liige.
Tema erksa ja väljenduslikult nõtke mõttetegevuse väljendusena on meie lugemislaual arvukas hulk eripalgelisi raamatuid. Tema mõtisklustest Maalehes on lugejad saanud osa kümmekond aastat. Viljaka tegevuse eest on Toomas Pauli korduvalt tunnustatud erinevate auhindadega: kõrgemad neist on EELK Teeneteristi II järk (2006), Riigivapi IV klassi teenetemärk (1998) ja Eesti Punase Risti I klassi teenetemärk (2004). Talle on antud kuldristi kandmise õigus (2004).

Nõnda peab ülendatama inimese Poeg, et igaühel, kes usub, oleks temas igavene elu. (Jh 3:14b,15)