Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Kirikutele eraldatakse raha riigieelarvest

14.12.2018 | | Rubriik: Kirikuelu

Tallinna Niguliste kirik.
Arhiiv

Riik otsustas eraldada Eesti Evangeelsele Luterlikule Kirikule riigieelarvest 6,75 miljonit eurot ja Eesti Apostlik-Õigeusu Kirikule 1,15 miljonit eurot tegevustoetust.

Esialgu tahtis valitsus eraldada kirikutele raha omandireformi reservfondist, kuid lahendas juriidiliste probleemide tõttu küsimuse 2018. aasta riigieelarve muudatusega, mille alusel kirikud saavad selle raha riigieelarvelise toetusena. Eraldatud raha näol ei ole kaugeltki tegemist riigipoolse kingitusega, nagu avalikus ruumis on kõlama jäänud.
Nimelt on raha eraldamise tingimuseks see, et EELK kui õigustatud subjekt loobub Tallinna Niguliste kirikuhoone ja ka kiriku krundi tagastamise nõudest ning EAÕK lõpetab nõuded okupatsiooni ajal tekitatud kahjude hüvitamiseks. Seega võib kiriku poolt vaadatuna käsitleda tehingut pigem kiriku vastutulekuna riigile. Sõlmitud kompromiss oli siiski kõigile vajalik, et lõpetada riigi taasiseseisvumisest saadik kestnud kurnav omandivaidlus.
EELK loobus Nigulistest ja sealsetest varadest. Peapiiskop Urmas Viilma allkirjastas koos rahandusminister Toomas Tõnistega Niguliste kiriku nimepühaku püha Nikolause mälestuspäeval ajaloolise ja saatusliku lepingu.
„Ei saa öelda, et olin seda tehingut sõlmides rõõmus. Küll olen rahul, et paarkümmend aastat kestnud omandivaidlused Niguliste üle on saanud kokkuleppe alusel lõpu. Nigulistest sai esimene korras ja kasutatav kirikuhoone, mille olime sunnitud ära müüma. Tänada aga tahan koalitsioonivalitsust eesotsas peaminister Jüri Ratasega ning ka kirikuvalitsust, kes kokkuleppetingimusi aitas sõnastas ja seda saatuslikku kompromissotsust toetas,“ on peapiiskop jaganud sotsiaalmeedias.
Kompromisskokkulepe sätestab sellegi, kuhu kirikud saavad riigi eraldatud raha kulutada. EELK kavatseb seda kasutada Tallinna toomkiriku restaureerimiseks, Mustamäe kiriku ehituseks, pühakodade renoveerimiseks ning ühiskonda suunatud tegevusteks. EAÕK on andnud teada, et soovib kasutada toetust Saaremaa juba toimiva nunnakloostri laiendamiseks ja mungakloostri rajamiseks Võrumaale.
Regina Hansen

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda. (1Jh 4:21)