Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Kirikutekstiilide tähendusest inimese elukaares

15.12.2009 | | Rubriik: Kirikuelu, Uudised

Nõmme Lunastaja kiriku tekstiilide taustal seisavad tekstiilikunstnikud Anu Raud, Päikki Priha ja Reet Talimaa. Foto: Marju RaabeSoomes oli üleriigiline kirikutekstiilinädal teemal «Kirikutekstiilide asend ja tähendus inimese elukaares».
Eesmärgiks oli pöörata koguduste töötegijate tähelepanu kirikutekstiilidele kui kunsti- ja ka koguduste igapäevastele tarbeesemetele. Peasündmuseks kujunes Kuopio disainiakadeemias seminar, mille avasid Kuopio piiskop Wille Riekkinen ja peapiiskop Leo õigeusukirikust. Assessor Ove Sander andis piiskop Wille Riekkinenile üle EELK Teeneteristi II järgu ordeni EELK haridussüsteemi ülesehitamise toetamise eest.
Helsingi tarbekunsti kõrgkooli prof Päikki Priha rääkis piiskop Eino Sormuneni kirikutekstiilidega seotud elutööst ja tema piiskopimantlist. Õigeusukiriku piiskopi Arseni ettekanne käsitles tekstiile ikoonidel. Tekstiilikunstnik Anu Raud kõneles ettekandes enda loodud kirikutekstiilidest ning ristiusu motiividest loomingus. Nõmme Lunastaja kiriku kirikutekstiiliprojekti tutvustasid Ove Sander ja tekstiilide autorid, Kuopio disainiakadeemia üliõpilased Nina Tervo ja Outi Santaniemi.
Allakirjutanu jaoks olid köitvaimad Jyväskylä ülikooli prof Heikki Hanka ja Kuopio disainiakadeemia osakonnajuhataja Kaisa Klemola ettekanded. Hanka arutles selle üle, mille alusel lugeda kirikuhooneid ja -inventari kultuuripärandiks, s.o kultuuriliselt väärtuslikuks ja säilitamisväärseks. Klemola käsitles tekstiilitoote elukaart ja tekstiilmaterjalide kasutust. Tema ettekanne õhutas ka kirikutekstiilide valmistamisel mõtlema keskkonda säästvalt.
Seminaripäeva lõpetas ringkäik Kuopio kirikutes tutvumaks kirikutekstiilidega. Disainiakadeemias avatud kirikutekstiilide näitus  jääb vaadata jaanuarini.
Näitusel on väljas disainiakadeemia lektori Helena Kauttoneni tekstiilid, Kuopio piiskopkonna neli piiskopimantlit, kirikutekstiile Ahvenamaalt, Soome ortodoksse kiriku muuseumi tekstiile ning Nõmme Lunastaja kirikule valmistatud neli kirikutekstiilide komplekti.
Kirikutekstiilid olid Soomes ka tänavuse teekirikute projekti teemaks: tähelepanu all olid kirikutekstiilid, mis on koos inimesega tema elukaares imikueast vanadusepõlveni.

Marju Raabe

See ongi võit, mis on võitnud ära maailma – meie usk. (1Jh 5:4c)