Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Kirikute Maailmanõukogu peab üldkogu

07.09.2022 | | Rubriik: Uudised

EELKd esindavad üldkogul peapiiskop Urmas Viilma ja õpetaja Tauno Teder ning kolmanda eestlasena osales külalisena Luterliku Maailmaliidu peasekretär õpetaja Anne Burghardt.                                           Peapiiskop Viilma Facebooki lehekülg.

Homme, 8. septembril lõpeb Saksamaal Karlsruhes Kirikute Maailmanõukogu (KMN) üldkogu, mis algas 31. augustil. Üldkogu toimub üheteistkümnendat korda ja teemaks on „Kristuse armastus juhib maailma lepituse ja ühtsuse poole“.

EELKd esindavad üldkogul peapiiskop Urmas Viilma ja Häädemeeste koguduse õpetaja ning Pärnu praostkonna abipraost Tauno Teder, kes kuulub ka KMNi keskkomiteesse. Kolmanda eestlasena osaleb üldkogul partnerorganisatsiooni külalisena Luterliku Maailmaliidu peasekretär õpetaja Anne Burghardt.

Eesti Kirik soovib üldkogu järgselt põhjalikumalt kajastada Kirikute Maailmanõukogu üldkogul toimunut ja arutatud teemasid. Seni kuni delegaadid naasevad kodumaale, vahendame peapiiskop Urmas Viilmat, kes oma Facebooki lehel jagab, et kõne pidanud Saksamaa liidupresident Steinmaier kritiseeris selgesõnaliselt Vene õigeusu kiriku toetust Venemaa agressioonile Ukraina vastu. Tavapäraselt end leebemalt väljendava liidupresidendi seisukohavõtt olnud sedavõrd konkreetne, et üllatas positiivselt kohal viibinud sakslastest delegaate. Ukraina sõja teema on ootuspäraselt täiskogul pidevalt üleval.

Peapiiskop Viilma sõnul viibivad üldkogul Venemaa õigeusu kiriku delegaadid. Varasematel üldkogudel on Ukraina õigeusu kiriku delegaadid kuulunud Moskva patriarhaadi delegatsiooni hulka. Sel korral on see loomulikult võimatu. Ukraina kirikute esindajad osalevad kandidaatkirikute liikmetena, kuna Moskva patriarhaadist eraldunud ja Konstantinoopoli oikumeeniliselt patriarhilt tunnustuse saamise järel iseseisvunud Ukraina õigeusu kirik on esitanud KMNi liikmeks astumise avalduse. Teine Ukraina õigeusu kirik, mis on ennast Moskva patriarhist Kirillist distantseerinud ja ka Venemaa sõja hukka mõistnud, kuid on endiselt Moskva patriarhaati kuuluv, sai kutse osaleda üldkogul külalisena kui Ukraina Oikumeenilise Nõukogu liikmeskirik.

1948. aastal asutatud maailma suurimasse oikumeenilisse organisatsiooni KMNi kuulub suur osa maailma õigeusu ja protestantlikest kirikutest. Liikmeks on hetkel 352 kirikut enam kui 120st maailma riigist. Seega koondab organisatsioon rohkem kui 580 miljonit kristlast. Keskus asub Šveitsis Genfis. Katoliku kirik osaleb KMNi töös vaatlejana. Eesti Evangeelne Luterlik Kirik on ainsana Eestist KMNi täisliige ja kuulub ka asutajaliikmete hulka. Esimesel täiskogul Amsterdamis oli esindatud E.E.L.K. eksiilis. Asutamisürikule kirjutas alla piiskop Johan Kõpp. EELK esindajatel peapiiskop Alfred Toomingal ja prof Elmar Salumaal oli esmakordselt võimalik osaleda neljandal üldkogul 1968. aastal Uppsalas. Eestit esindas tol korral ka metropoliit Aleksius.

Rohkem infot, videoülekanded ja salvestused: https://www.oikoumene.org/about-the-wcc/organizational-structure/assembly#programme-of-the-assembly.

Eesti Kirik

Vaata, sulle tuleb sinu kuningas, õiglane ja aitaja! (Sk 9:9)