Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kirikut ehitatakse kannatlikkuse ja lootusega

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

linnapea juures1
Tartu linnapea ja Tartu Maarja Kiriku SA nõukogu esimehe Urmas Klaasi juurde vastuvõtule raekotta 7. oktoobril oli kutsutud 71 vabatahtlikku. Linnapea tegi kõigile suure üllatuse, viies nad raekoja pööningule ja torni tutvumiskäigule. Rita Puidet

Tartu Maarja kogudus on tänulik sadadele inimestele, kes on annetanud kiriku taastamiseks.

Eesti Kiriku toimetus on pidevalt tähelepanu pööranud Tartu Maarja koguduse tegemistele ja kutsunud üles annetama, et anda oma väike panus 178aastaseks saava kiriku taastamisse. Anname lugejatele ülevaate, kuidas korjandused on läinud. Aitab mind selles Tartu Maarja Kiriku sihtasutuse juht Silvia Leiaru.

Peapiiskopi eestvõttel
Peapiiskop Urmas Viilma tegi 15. augustil kogudustele üleskutse teha Tartu Maarja kiriku taastamiseks ülemaailmne korjandus rukkimaarjapäevast ussimaarjapäevani: «Meil on üheskoos võimalus teha ilus kingitus – ostame igaüks ühe kivi Tartu Maarja kiriku torni! Kokku on vaja kirikutorni paigaldada 1 miljoni euro eest 200 000 viieeurost kivi.» Pöörduti ka EELK partnerkirikute poole palvega viia läbi annetuskampaania. Siin tundis sihtasutus suurt abi assessor Kadri Põderilt.
Silvia Leiaru ütleb, et maar­japäeva kampaaniaga töötatakse edasi. Suheldakse ka väliseesti kogukondadega, olles kontaktis Ülemaailmse Eesti Kesknõukoguga ja Euroopa Liidu Eesti esindajatega. Toetus laekus Ameerikast Marylandi sinodilt.

Senthaaval kogutud
Eriliseks väljakutseks kujunes nn kollasärklaste kaasamine. Kevadest sügiseni olid Tartu suurematel väliüritustel kohal kollastes särkides vabatahtlikud annetuspurkidega. Vabatahtlikke oli kokku üle poolesaja ja paljud neist olid teistest kogudustest või lihtsalt koolinoored, kes soovisid end proovile panna. Vabatahtlike tööd koordineeris klassiõpetajaks õppiv Ave Mägi.
Kollasärklased kogusid kiriku taastamiseks 7500 eurot, mis sisaldab ka Tartus ja Tallinnas laulupeo ajal tehtud annetusi. „Arvestades, et selline suur summa koguti sõna otseses mõttes senthaaval, on tulemus suurepärane,“ on Silvia tänulik. Ja lisab: „Vabatahtlikud said suvega juurde kindlasti palju kogemusi ning häid teadmisi inimestega suhtlemisel.“
Loo autoril oli koguduse liikmena võimalus kampaanias osaleda. Noorte entusiasm oli nakkav ja innustav. Eks pisut aitas sellele kaasa ka väike omavaheline võistlus – kes suudab rohkem annetusi koguda. Tehti tublit tööd, aeg ja vaev tasuti linnapea Urmas Klaasi vastuvõtuga. Tartu linn toetab Tartu Maar­ja kiriku taastamist igal aastal oma eelarvest 100 000 euroga.
Kogumisaktsioonilt jäi meelde hetk, mil korjanduskarpi libistati 50eurone oma vanemate mälestuseks. Aga ohtralt oli neid, kes poetasid mõne punast karva mündi. Nii mõnigi lubas teha annetuse kodus Interneti teel ja Silvia Leiaru kinnitab, et annetusi tõesti tehtigi. Ühe püsiannetaja annetuse suuruseks on 18.42, number, mis tähistab kiriku valmimise aastat.
Tartu laulupeo raames oli inimestel võimalik piletiostuga teha viie euro suurune annetus laulupeohälli taastamise heaks. Seda võimalust kasutati kokku 167 korral.

Tänulik kõigile
Maarja kogudus ja sihtasutus on tänulikud kõigile, kes toetanud mingil viisil kiriku taastamist. Oma panuse on andnud ka Eesti kaitseväes teenivad liitlasvägede sõdurid, keda sai koos kollasärklastega näha laulupeo ajal. Need 5–6 vahvat ja naerusuist Briti sõdurit lapilises vormiriietuses tekitasid tõelise vau-efekti.
Aga lisaks sõduritele on annetusi kogumas käinud ka kodutütred, kes kogusid annetusi Tartus Lõunakeskuses, aga ka Tallinnas ja Narvas. Maarja kirikus oli augustis Pille Lille muusikute toetusfondi tänukontsert annetajatele.
Kui oma väikse panuse on saanud anda igaüks, kes on tahtnud, siis suure üllatuse tegi Vanemuise sümfooniaorkestri suvekontserdil Kassitoomel suurettevõtja Janek Veeber, kes järgis isa eeskuju. Tänu Tiit Veeberile sai korda Peetri kirik, poeg Janek tegi suure annetuse Maar­ja kiriku heaks. Annetus võeti tänuga vastu ja Silvia Leiaru kinnitab, et ettevõtjaga soovib sihtasutus tänus aktiivsemalt suhelda.
Hea koostöö on olnud Tiigi Seltsimajaga, aga ka mõne ettevõttega, kes on näiteks andnud oma tooteid kas loteriiks või vahvlitaigna valmistamiseks. Küpsetusmeeskond on tubli olnud ja sel aastal teinud müügiks mitusada vahvlit. Kas ka jõululaadale vahvleid küpsetatakse, näitab aeg, aga selleks, et kogudusel oleks põhjust oma letiga taas välja minna, oleks viimane aeg hakata näiteks sokke kuduma.
Maarja kiriku torni taastamiseks on kogutud üle 247 000 euro. Raha on kogutud paljudel erinevatel viisidel ja tehtud koostööd ettevõtjatega. Sihtasutus on saanud sel aastal ka päranduse ja rahalist toetust väga paljudelt eraisikutelt.
Rita Puidet

Kogudus tänab
EELK kogudusi: Jõgeva, Lääne-Nigula, Viljandi Jaani, Järvakandi, Harkujärve, Ambla, Saku, Saue, Rapla, Pilistvere, Tallinna Rootsi-Mihkli, Maarja-Magdaleena, Tallinna Jaani, Tartu Pauluse, Anna, Tallinna Kaarli, Tallinna toomkogudus ja Tallinna Püha Vaimu.
Eesti Vabaõhumuuseumi Sutlepa kabelis tehtud korjandus.
ELCA Marylandi Sinodi toetus.

Annetada saab Tartu Maarja Kiriku SA kontole EE132200221021269201 või helistades annetustelefonil. Helistades numbrile 900 1842 annetad 5 eurot, 900 1941 annetad 10 eurot või 900 2019 annetad 50 eurot.